KLDR přerušila styky s jižním sousedem, hrozí válkou
25.05.2010 16:35
Severní Korea oznámila, že přerušuje s Jižní Koreou veškeré styky. Svou více než milionovou armádu má údajně v plné pohotovosti.
Severokorejská armáda dnes obvinila jihokorejské námořnictvo z opakovaných průniků do výsostných vod KLDR a pohrozila Soulu vojenskou odvetou, jestli bude v takovýchto akcích pokračovat. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany jakékoli překročení společné hranice plavidly Jižní Koreje popřel.
"Během deseti dnů překročily hranici desítky jihokorejských plavidel. Je to záměrná provokace, jejímž cílem je vyvolat další vojenský konflikt ve Žlutém moři," uvedla armáda KLDR. "Pokud budou tyto průniky pokračovat, Sever zahájí vojenská opatření k obraně svých teritoriálních vod."
ČTĚTE TAKÉ: Dostal generál KLDR zpět hvězdu za útok na loď?
KLDR potopila jihokorejskou loď, potvrdilo vyšetřování
Vztahy mezi oběma Korejemi jsou vrcholně napjaté od březnového potopení jihokorejské válečné lodi u západních břehů Korejského poloostrova, které podle mezinárodní vyšetřovací komise způsobilo severokorejské torpédo. KLDR účast na incidentu, při němž zahynulo 46 jihokorejských námořníků, popírá.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes v telefonickém rozhovoru se svým jihokorejským protějškem I Mjong-bakem vyzval obě Koreje k umírněnosti. "Prezident vyjádřil naději, že navzdory dramatické situaci obě strany prokážou umírněnost a zdrží se stupňování napětí na Korejském poloostrově," konstatoval v prohlášení Kreml. "Nejdůležitější je zabránit tomu, aby napětí přerostlo v ozbrojený konflikt," zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí.
Také Čína a Spojené státy, které se v současné době snaží nejbližšího severokorejského spojence Peking přesvědčit, aby podpořil akci Rady bezpečnosti OSN proti KLDR, se dnes shodly na důležitosti uchovat na Korejském poloostrově stabilitu a mír.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na závěr dvoudenních jednání v Číně konstatovala, že Washington a Peking budou úzce spolupracovat na efektivní reakci na potopení jihokorejské lodi. Clintonová by měla jednat o krizi v Soulu. V pátek má do Jižní Koreje přijet čínský premiér Wen Ťia-pao.
O mimořádném napětí na Korejském poloostrově svědčí fakt, že severokorejský vůdce Kim Čong-il údajně minulý týden, krátce po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise o potopení jihokorejské lodi, uvedl do pohotovosti svou více než milionovou armádu. Tvrdí to alespoň severokorejští uprchlíci v Soulu, ačkoli jihokorejské ozbrojené síly zatím žádné neobvyklé aktivity na druhé straně hranice nezaznamenaly.
Jižní Korea v reakci na potopení své lodi ohlásila v pondělí sérii diplomatických a obchodních protiopatření, včetně zastavení obchodní výměny s KLDR. V pondělí večer rovněž Soul po šesti letech obnovil propagandistické rozhlasové vysílání namířené proti severokorejskému komunistickému režimu, jehož součástí jsou západní zprávy, hudba i srovnávání politické a hospodářské situace Jižní a Severní Koreje.
Vysílání se má do KLDR šířit mimo jiné prostřednictvím tlampačů, které Jižní Korea instaluje na okraji demilitarizované zóny, jež oba státy od sebe odděluje. Z tlampačů, jakož i z obřích elektronických billboardů tyčících se na hranici, se budou také ozývat výzvy komunistickým vojákům, aby zběhli na Jih. KLDR varovala, že na jakákoli propagandistická zařízení na přísně střežené hranici bude střílet.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.