Klece připraveny. <span>Pandí diplomacie</span> uspěla též u Tchaj-wanu

Zahraničí
12. 12. 2008 17:15
Obě pandy sotva tuší, že se stanou důležitými vyslanci.
Obě pandy sotva tuší, že se stanou důležitými vyslanci.

Obě pandy sotva tuší, že se stanou důležitými vyslanci.Přepravní klece i exkluzivní strava jsou již připraveny pro párek pand, které pevninská Čína posílá na Tchaj-wan. Výjimečná zásilka je dokladem oteplování vztahů mezi oběma zeměmi. Peking již v roce 2005 nabídl Tchaj-wanu pandy, avšak tehdejší vedení ostrova je odmítlo s tím, že jde o snahu Číny přesvědčit ostrov, aby se sjednotil s pevninou.

Současný tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou se však snaží s pevninskou Čínou navázat těsnější vztahy a párek vzácných živočichů přijal jako gesto dobré vůle.

Pandy Tchuan Tchuan a Jüan Jüan, jejichž jména znamenají v čínštině setkání, už prošly zdravotní prohlídkou a na cestě do zoo v Tchaj-peji jej doprovodí veterinář a ošetřovatel. Do tchajwanské metropole směřuje i zásilka jejich oblíbené potravy - hlavní součástí je samozřejmě bambus, ale kromě něj mají rády také jablka a kukuřičný chleba.

Pandy nečeká na Tchaj-wanu vyhazov (panďák Po z filmu Kung-fu panda)."Nyní zvykáme obě pandy na život v kleci, aby s nimi nebyly problémy při přepravě," vysvětlil ošetřovatel Chuang Č'. "Přípravy jsou v plném proudu, takže můžeme na Tchaj-wan vyrazit kdykoliv."

 Datum odletu obou čtyřletých zvířat zatím známo není. Podle agentury Nová Čína by však měla vzácná zásilka dorazit na ostrov ještě tento měsíc.

V rámci přátelské výměny z Tchaj-wanu pocestují do Pekingu dva serau tchajwanští (Capricornis swinhoei). Serau je koze podobný savec a tchajwanský druh je jedinečný.

Tchaj-wan se oddělil od pevninské Číny po občanské válce v roce 1949. Peking ostrov stále prohlašuje za svou součást jako vzbouřeneckou provincii a využívá veškerých ekonomických i politických pák, aby jej mezinárodně izolovala.

Černobílá šelma panda velká je krajně ohrožený druh, na světě jich žije jen kolem 1600. V Číně za její usmrcení hrozí pachateli trest smrti. Všechny pandy jsou majetkem Číny, tedy i ty, které žijí v zahraničních zoologických zahradách, kam byly fakticky jen zapůjčeny.

Bez cestovní horečky. Pandy si zatím užívají v provincii Sečuan.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK , AP

Další čtení

Po celých Spojených státech se uskuteční přes 1000 demonstrací proti Trumpovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Lipavský je maximálně skeptický k ruskému přístupu k jednání o příměří

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ