Konferencí o Iráku otřásly výbuchy
10.03.2007 14:47 Aktualizováno 10.03. 16:12
Tlakové vlny několika výbuchů vysklily okna iráckého ministerstva zahraničí, které se stalo útočištěm jednodenní mezinárodní konference o stabilizaci situace v Iráku. Na jednání, jehož se účastní Írán i ostatní sousední země a světové velmoci včetně Spojených států, požádal irácký premiér Núrí Málikí o pomoc v boji proti extremistům.
Ač se konference zástupců 17 zemí a mezinárodních organizací koná v bagdádském komplexu ministerstva zahraničí za mimořádných bezpečnostních opatření, krátce po jejím zahájení explodovaly tři minometné střely, které zasáhly dům asi 50 metrů od místa jejího konání. Tlaková vlna vyrazila několik oken ministerstva. Silný útok si nevyžádal žádné oběti ani zraněné.
Zástupci zainteresovaných států se sešli za jedním stolem, aby jednali o způsobu, jak skoncovat s násilím, které sužuje Irák necelé čtyři roky po svržení režimu Saddáma Husajna.
Premiér chce zastavit bombové útoky, požádal o pomoc
Irácký premiér Núrí Málikí na konferenci požádal pozvané zástupce států o mezinárodní pomoc, která by rozbila sítě pomáhající iráckým extremistům.
Podle iráckého premiéra Málikího je klíčovým krokem pro záchranu Iráku národní usmíření. Irák ale nesmí být místem, kde jiné země řeší své rozpory a vměšují se do vnitřních záležitostí země, upozornil premiér.
"Žádáme, aby se regionální i mezinárodní subjekty zdržely vměšování či ovlivňování iráckých záležitostí podporou jistých sekt, etnik či stran," řekl Málikí. Na Irák s jeho strategickým umístěním musí být podle něj nahlíženo jako na klíčový faktor a důležitého hráče na regionálním i mezinárodním poli.
Málikí soudí, že cestou k řešení sporů v Iráku je dialog: "Vyzýváme k mírovému jednání, jež by vyřešilo spory včetně mezinárodních, regionálních i meziregionálních otázek." Dále varoval, že sílící sektářské krveprolití v Iráku se může rozlít po celém Blízkém východu.
Premiér rovněž vyzval delegace k tomu, aby jejich státy Iráku pomohly zastavit finanční toky, příliv zbraní a "náboženský pláštík" nutné k organizování nekonečných pumových atentátů, zabíjení a dalších útoků, které staví irácké sunnity proti většinovým šíitům.
Irák jednodenní setkání svolal ve snaze zajistit si regionální podporu pro zastavení násilí. Čtyři roky po zahájení invaze vedené Spojenými státy násilí v zemi neubývá, naopak pomalu vzrůstá. Zabity byly už desetitisíce lidí a 1,7 milionu dalších obyvatel opustilo své domovy.
Zástupci Íránu se s delegací USA nebavili
Na zasedání, které by mělo připravit další jednání na ministerské úrovni, jsou zastoupeny země sousedící s Irákem a pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Vzhledem ke zčásti protichůdným mocenským zájmům účastníků se od ní neočekávají konkrétní výsledky.
Pozorovatelé s napětím čekají, zda se na okraj konference sejdou k bilaterálním jednáním zástupci USA s představiteli Íránu a Sýrie. Washington dosud taková jednání odmítal, nyní je však nevyloučil. Agentury si všimly toho, že íránská delegace při příchodu do konferenčního sálu zaujala svá místa, aniž by si potřásla rukama či navázala jakýkoliv přímý kontakt s americkými delegáty.
Podle mluvčího předsedy irácké vlády Alího Dabbagha si americký a íránský zástupce na jednání podali ruce při zasedání za zavřenými dveřmi. Jinak se nezdálo, že by se pokusili o "přímé rozhovory" v úvodních fázích konference.
Íránští delegáti na konferenci vyzvali k propuštění několika Íránců, které američtí vojáci zadrželi v Iráku. Patrně jde o pět mužů, které americké síly zadržely v severoiráckém městě Irbíl v lednu letošního roku a o nichž Teherán tvrdí, že jsou to diplomaté.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.