Rohingové
Kritická situace v Barmě. Životy mají v rukou obchodníci s lidmi
21.09.2017 05:55
Stovky tisíc Rohingů, kteří uprchli z Barmy před vlnou násilí, jsou ponechány na milost a nemilost obchodníkům s lidmi, upozornila ve středu migrační agentura OSN, podle níž k zajištění bezpečnosti běženců jsou klíčové především efektivně řízené uprchlické tábory. Informovala o tom charitativní organizace Thomson Reuters Foundation.
Do sousedního Bangladéše uprchlo z Barmy od konce srpna přes 410 tisíc muslimských Rohingů. Bangladéšská vláda zde pro běžence zřídila dva uprchlické tábory, přístřešky nekontrolované úřady se však rozrostly i za jejich hranice.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci jsou nově příchozí uprchlíci, z nichž většinu tvoří ženy a děti, v ohrožení ze strany obchodníků s lidmi. Úřady a pracovníci táborů totiž čelí nekontrolovanému přílivu dalších migrantů.
"Většina z nich nemá peníze, jídlo, pitnou vodu nebo přístřeší a nemluví (stejným) jazykem... zůstávají proto napospas komukoliv, kdo jim nabídne pomoc, a mohou se tak stát oběťmi obchodu s lidmi," uvedl mluvčí regionální pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Chris Lom.
Vysoce funkční správa uprchlických táborů je podle Loma klíčová k zajištění bezpečnosti běženců. "My jako humanitární agentury jsme v současné době velmi daleko od toho, abychom mohly zajistit (vše potřebné) vzhledem k počtu a rychlosti, s jakou přicházejí další lidé," dodal.
Thajská policie v roce 2015 objevila v džungli na hranicích s Barmou desítky těl v masovém hrobu, v něm byly patrně pohřbeny oběti obchodníků s lidmi. Barma patří společně s Malajsií, Laosem nebo Kambodžou k hlavním destinacím, odkud překupníci své oběti pašují do dalších zemí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.