Kruté, ponižující! Aktivistům vadí zacházení s uprchlíky

Zahraničí
12. 1. 2017 20:40
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) obvinila Austrálii z krutého zacházení s uprchlíky v internačních zařízeních na tichomořských ostrovech. Podle zprávy se tam běženci mnohdy stávají obětí násilí, vyhrožování a obtěžování.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Australská vláda se ke zprávě zatím nevyjádřila, v minulosti ale vždy podobnou kritiku odmítla s tím, že tímto způsobem mimo jiné bojuje proti převáděčství a nelegální migraci.

Human Rights Watch také uvádí, že špatné zacházení běžencům způsobuje trvalou ujmu a poškozuje pověst Austrálie jakožto země, která ctí lidská práva.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k australským břehům, zadržuje a posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Tito lidé pak nikdy nemohou v Austrálii získat azyl.

Australskou imigrační politiku v minulých letech kritizovala OSN a řada organizací na ochranu lidských práv. Naopak australská vláda trvá na tom, že přísná imigrační politika je nezbytná ke snížení počtu lidí, kteří utonou dřív, než se dostanou k australským břehům.

Podle australské Monashské univerzity od roku 2000 utonulo při cestě do Austrálie více než 1990 lidí, kteří chtěli v zemi získat azyl. Více než třetina z nich přišla o život v letech 2007 až 2012, kdy Austrálie dočasně zastavila provoz ostrovních zařízení.

Papua-Nová Guinea a Austrálie se v srpnu dohodly na uzavření internačního zařízení na ostrově Manus. Kdy se tak stane, ale zatím není jasné. Podle listopadových údajů je v tomto zařízení 871 osob, na ostrově Nauru pak 383.

Austrálie v listopadu oznámila, že poskytne azyl středoamerickým uprchlíkům, pokud Spojené státy přijmou osoby z internačních zařízení v tichomořských ostrovních státech. Vyjádření Bílého domu však nebylo jednoznačné. Podle Human Rights Watch by taková dohoda ani nepředstavovala konstruktivní řešení situace. Lepší by podle organizace bylo, kdyby Austrálie zařízení zavřela a o uprchlíky se starala lépe.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ