Islámští radikálové, kteří od minulého týdne zadržují přes 40 fidžijských členů mise OSN na Golanských výšinách, žádají za jejich propuštění výkupné a vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací. Novinářům to dnes v metropoli Fidži Suvě řekl velitel tamní armády Mosese Tikoitoga. O propuštění Fidžijců se stále vyjednává.
"Povstalci nám neřekli, kde vojáci jsou, ale ujišťují, že jsou v dobrém stavu a že se o ně pečuje. Odvezli je prý z bojové zóny," sdělil generál.
Radikálové z fronty An-Nusra od minulého týdne bojují v oblasti hraničního přechodu Kunajtra a v pondělí se boje rozhořely naplno znovu. Kromě unesených Fidžijců se dostali do problémů i členové mise z Filipín, ale těm se podařilo dostat se o víkendu na svobodu.
List The Jerusalem Post napsal, že An-Nusra zadržení vojáků OSN odůvodnila tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael.
Podle Tikoitogy požadují rebelové odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli. Dalším jejich požadavkem je humanitární pomoc pro občany na předměstí Damašku, kde má An-Nusra svůj hlavní stan. Skupina také chce, aby ji OSN vyškrtla ze svého seznamu teroristických organizací.
Syrská exilová organizace, která dostává informace o situaci v Sýrii z bojiště, tvrdí, že An-Nusra stále bojuje proti vojákům v blízkosti Kunajtry a že jsou mrtví na obou stranách. Skupina prý chce skoncovat s dosavadním režimem na hranici a chce docílit toho, aby vojáci OSN odešli.
Izrael obsadil pohraniční Golanské výšiny za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních kontroluje Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Pozorovatelská mise OSN vznikla roku 1974 a má přes 1400 členů.