Kyrgyzstán: Prezident si <span>pojišťuje znovuzvolení </span>

Zahraničí
23. 7. 2009 06:50
Prezident Bakijev má mocné spojence.
Prezident Bakijev má mocné spojence.

Příprava volebních místností.Obyvatelé středoasijského Kyrgyzstánu volí nového prezidenta. Konkurenti současného vládce země prakticky nemají šanci. Poslední volby byly podle OBSE svobodné a spravedlivé, nyní panují obavy z volebních podvodů.

Za jednoznačného vítěze je již nyní považován dosavadní prezident Kurmanbek Bakijev, který se uchází o druhý mandát.

Podle analytiků stanice Svobodná Evropa (RFE/RL), je tedy mnohem důležitější průběh než výsledek průběh voleb. Opozice předem pohrozila protestními akcemi, pokud budou výsledky voleb zfalšovány.

ČTĚTE TAKÉ: Bakijev podepsal Američanům užívání základny Manas
                        Kyrgyzstán: Uzavření základny USA je definitivní 
                        Rusku bude možná líto, že v Kyrgyzstánu vyhrálo nad USA

Prezident byl dříve považován za relativně liberálního předáka ve srovnání s mnohem autoritativnějšími představiteli sousedních středoasijských republik. Volby, kterými se v roce 2005 dostal k moci, byly podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jediné regulérní volby v regionu. V zemi funguje přes sto politických stran a hnutí a mnoho nevládních organizací.

Od roku 2006 ale prezident podle RFE/RL stále více utlačuje svoje politické rivaly a zastrašuje opozici.

Hlavním soupeřem Bakijeva je Almazbek Atambajev.Bakijev má sice pět protikandidátů, ale málokdo pochybuje, že by nebyl opět zvolen. Za jediného vážného soupeře lze považovat opozičního předáka Almazbeka Atambajeva, který v roce 2007 stál krátce v čele vlády.

Ale naděje na jeho zvolení jsou podle analytiků pramalé. „Bakijev je ve velice výhodné pozici. Není tu žádný jiný kandidát, kterému by lidé věřili," říká kyrgyzský politolog  Mars Sarijev.

Hra na kočku a myš s americkou základnou

Kritici obviňují Bakijeva, že využívá hrozby islamismu, aby podpořil šance na svoje znovuzvolení, zastrašil lidi a politické oponenty, ale také získal výhody od Ruska a USA. Příkladem je jeho hra na kočku a myš ohledně americké vojenské základny Manas na území Kyrgyzstánu.

Prezident Bakijev má mocné spojence.Tu se Bakijev počátkem roku rozhodl zavřít poté, co dostal od Ruska pomoc ve výši dvou miliard dolarů. Potom ale rozhodnutí změnil a povolil USA zůstat. Zároveň však umožnil Moskvě otevřít si na kyrgyzském území další vojenské středisko.

Autoritářský režim Bakijevova předchůdce Askara Akajeva svrhly v roce 2005 demonstrace kvůli zmanipulovaným volebním výsledkům. Prezident si je vědom toho, že historie se může v Kyrgyzstánu opakovat.

Mobilizace policie

Vláda zmobilizovala před volbami na pět tisíc policistů a posílila bezpečnostní opatření v potenciálně vzpurné pohraniční oblasti Fergana. Zdůvodňuje to ale tím, že zemi ohrožují islámští teroristé.

V Kyrgyzstánu mají strategické zájmy Rusko i USA, země zůstává chudá."Situace je velmi znepokojivá. Územní celistvost země je ohrožena," řekl bývalý ředitel Národní bezpečnostní služby Miroslav Nijazov. 

Almazbek Atambajev tvrdí, že vláda se chystá hlasování zfalšovat a že pokud se jí to podaří, vyjdou lidé do ulic a budou protestovat.

Před falšováním voleb varovala i OBSE, která bude na řádný průběh hlasování dohlížet. Její členové budou tvořit zhruba polovinu z více než pěti set mezinárodních pozorovatelů ze 48 zemí. 

mapa.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ