Laoští komunisti poděkovali americké vládě

Zahraničí
1. 7. 2007 15:22
Uprchlický tábor Hmongů v Thajsku, červen 2007
Uprchlický tábor Hmongů v Thajsku, červen 2007

Na podporu generála PaaRoky sliboval, že přivede své lidi zpět do staré vlasti v Indočíně. Generál Pao zřejmě slib Hmongům dodržel, ale překročil americké zákony.

V Kalifornii byl nedávno zatčen generál Vang Pao (77), jeden z vůdců početné menšiny laoských Hmongů ve Spojených státech. S deseti dalšími muži byl obviněn z pokusu svrhnout komunistický režim v Laosu.

Pao je pro Hmongy, jejichž komunitu jen v kalifornském hlavním městě Sacramentu tvoří 26 tisíc uprchlíků, hrdinou. Bojoval proti Japoncům, později ve francouzské uniformě proti Vietnamcům a v královské laoské armádě se stal generálem.

Během takzvané tajné války v letech 1962-1975 opět bojoval na královské straně proti severovietnamským vojákům a laoským komunistům z hnutí Pathet Lao, kteří se od roku 1972 jmenují Lidová revoluční strana.

Hmongy cvičily americké elitní Zelené barety již od konce padesátých let, později Pao vedl armádu devíti tisíc hmongských dobrovolníků, která se rozrostla až na dvacet tisíc mužů.Uprchlický tábor Hmongů v Thajsku, červen 2007

Po vítězství komunismu v Indočíně zůstala hmongská menšina opuštěna. Kolem sta tisíc z nich bylo laoskými komunisty zabito a více než tři sta tisíc Hmongů z Laosu uprchlo do Thajska a odtud byli jako věrní spojenci vyvezeni do Spojených států. Nejvíce se jich usadilo v Minneapolisu, Fresnu a Sacramentu.

Generál slíbil svým lidem, že se vrátí a že komunisty z Laosu vyžene. Hmongové mu dávali peníze a je to zřejmě jeden z mála generálů, který prostředky nerozkradl.

Podle státního žalobce chtěl Pao se svou skupinou nakoupit zbraně a vpadnout s podporou veteránů jako žoldnéřů do Laosu. Zatímco většina Američanů o osudech Hmongů a o Paovi nic neví, komunistická vláda Laosu poslala americké vládě oficiální poděkování.

Obžalovanou skupinu, v níž je i jeden Američan, natočili nastrčení policejní agenti z Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF) při domlouvání nákupu stovek pušek, raket Stinger, min a protitankových granátů, které chtěli propašovat do Laosu přes Thajsko. Měli připraveno téměř deset milionů dolarů. Generál Vang Pao (77)

Bude-li Pao uznán vinným, čeká ho podle zákona o neutralitě za přípravu vojenského útoku doživotí. Generál vidí v zatčení zradu a zhroutil se. Před vyšetřujícím soudcem se minulý týden objevil na vozíčku a Hmongové po Spojených státech demonstrují za jeho propuštění.

Bushova vláda obnovila roku 2004 s Laosem obchodní styky. Vang Paův slib Hmongům by ohrozil klid v regionu a Washington se obává, že by to ještě více zvýšilo vliv Číny. Zahraničněpolitické priority George Bushe neleží v jihovýchodní Asii a americká politika vůči zdejším komunistům je smířlivě měkká.

•••Demonstrace za Paovo propuštění, Sacramento

Hmongové a rudý Laos

Sinotibetští Hmongové či Mongové nebo Meové (Miao) přišli do Laosu z Číny až na začátku 19. století. Sedmdesát až osmdesát skupin, úhrnem až pět milionů lidí, žije v Číně (asi tři miliony), Vietnamu (800 tisíc), Laosu (přes 300 tisíc), Thajsku, Barmě, ale také v USA (dvě stě až tři sta tisíc), Austrálii, Francii, Francouzské Guyaně a na Novém Zélandu (viz TÝDEN 20/03, 21/04 a 26/07).

Laoská lidově demokratická republika: na ploše 236 800 km2 žije 5,7 milionu lidí. Ve 14. století vzniklo první laoské království „milionu slonů a bílého deštníku“ a byl přijat buddhismus. Roku 1893 francouzské, nezávislé od roku 1954: od té doby do roku 1975 občanská válka, zavedena republika a komunismus, královská rodina vyvražděna.

Na snímcích AP: portréty generála Paa nesené na demonstracích Hmongů, uprchlický tábor Hmongů na severovýchodu Thajska a plakát připomínající Američanům, že Vang Pao zachránil životy pilotů sestřelených nad Indočínou.

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ