Problémy s kouřem
Lesní požáry ruší vyučování. Kvůli dýmu zavřely stovky škol
11.09.2019 11:47
Několik tisíc škol bylo uzavřeno v indonéské provincii Riau kvůli hustému dýmu, který se v oblasti šíří z lesních požárů. Více než 400 škol zrušilo vyučování také v sousední Malajsii. Do východomalajsijského státu Sarawak poslaly úřady půl milionu ochranných roušek. Problémy s kouřem, který způsobuje řadě obyvatel dýchací potíže, se opakují v regionu každoročně. Většina požárů bývá založena úmyslně při odlesňování půdy.
Lesní požáry sužují v posledních týdnech části indonéského ostrova Sumatra a také provincii Kalimantan na Borneu. Do boje s plameny byly vyslány tisíce vojáků a policistů i hasičská letadla. Indonéský úřad civilní ochrany uvedl, že oheň už sežehl 328 tisíc hektarů porostu.
Potíže s dýmem má kromě Indonésie a Malajsie také Singapur, kde úřady vyzvaly občany, aby se vyhýbali dlouhému pobytu venku a pokud možno odložili náročné aktivity. "Lidé, kteří se necítí dobře, především starší občané a děti, jakož i lidé s chronickými srdečními a plicními onemocněními by měli vyhledat lékařskou péči," uvedl singapurský úřad pro životní prostředí.
Ekologické organizace za původce většiny požárů pralesů a rašelinišť v Indonésii označují papírenské společnosti a majitele plantáží, kde se pěstují olejové palmy. Odlesňování půdy pomocí ohně je totiž levnější než jiné způsoby čištění pozemků. Firmy vypalování původní vegetace popírají.
Sousední země si u Indonésie každoročně na kouř stěžují, Jakarta nicméně tento týden obvinění odmítla a tvrdí, že lesní požáry hoří i v dalších zemích regionu, včetně Malajsie, Filipín, Papuy-Nové Guineje, Vietnamu, Východního Timoru a Thajska.
Nejhorší lesní požáry postihly Indonésii v roce 2015, kdy kouřový smog pokryl velkou část jihovýchodní Asie. Podle studie vědců z Harvardovy a Kolumbijské univerzity kvůli kouřovým částečkám tehdy jen v Indonésii předčasně zemřelo více než 90 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.