Lesy volají o pomoc. Umělec vyřezal ze stromů zprávu SOS

Zahraničí
27. 2. 2018 18:44
Na ničení lesů v Indonésii kvůli produkci palmového oleje upozornil originálním nápadem umělec Ernest Zacharevič (ilustrační foto).
Na ničení lesů v Indonésii kvůli produkci palmového oleje upozornil originálním nápadem umělec Ernest Zacharevič (ilustrační foto).

Na odlesňování indonéských lesů kvůli produkci palmového oleje upozornil neobvyklým způsobem litevský umělec Ernest Zacharevič. Se svými pomocníky "vykrojil" pomocí motorových pil na plantáži tropických palem olejnatých na Sumatře dramatický nápis SOS. Zprávu uvedl britský server The Guardian.

Zpráva dlouhá kolem půl kilometru při náhledu z ptačí perspektivy vysílá zcela jasné poselství: příroda volá o pomoc. Zacharevič na svém díle pracoval zhruba týden, během něhož svůj koncept detailně upravoval strom od stromu, aby mohl vzkaz SOS vzniknout. V konečném výsledku vyřezal na plantáži všech 1100 palem.

"Ze země byste vůbec nepojali podezření, že jde o něco jiného než jen o další plantáž pro sběr palmového oleje," citoval umělce server The Guardian. Z ptačí perspektivy už ale lze zcela zřetelně z upravených stromů rozpoznat písmena SOS ("Save Our Souls") neboli "Spaste naše duše".

Dílo tímto vzkazem jasně poukazuje na problém kácení indonéských lesů, které škodí nejen přírodě, ale ohrožuje i tamní obyvatele lesů - ohrožené druhy - orangutany. "Spaste naše duše je zprávou, která připomíná naše spojení s přírodou. Čím více lesů se ztrácí, tím více ztrácíme také sami sebe," dodal Zacharevič ke svému akronymu.

Indonésie produkuje nejvíce palmového oleje na světě. Přísadu široce využívanou v potravinářském či kosmetickém průmyslu tamní zemědělci získávají technikou kácení a vypalování stromů. Během posledních let ale kvůli neustále se zvyšující produkci nastal razantní úbytek lesů. Zacharevič je jedním z těch, kdo se snaží proti tomuto neduhu bojovat.

"Minulý rok jsem řekl, že pokud narazím na nějakou velkou plantáž, tak by bylo skvělé, kdybych mohl do ní vyřezat své umění. I jednoduchá věc by mohla vyslat hlasité stanovisko. Všechny plány nakonec před pár týdny do sebe krásně zapadly," řekl umělec.

Nápis má získat pozornost lidí

Zacharevič mohl svůj plán zrealizovat díky spolupráci se sumaterskou organizací pro ochranu orangutanů (SOS), jež společně s kosmetickou firmou Lush vybrala finanční prostředky na nákup 50 hektarů olejové plantáže s cílem znovu ji plně zalesnit.

"Když ochránci přírody většinou slyší v blízkosti lesa zapnuté motorové pily, běhá jim z toho mráz po zádech, ale tentokrát to bylo jiné. Když jsme šli kolem a slyšeli motorové pily, bylo to úžasné, protože jsme věděli, že půdu očišťují ze dvou důvodů: pro vytvoření Ernestova uměleckého díla, ale také pro její plnou obnovu a zalesnění " řekla k realizovanému nápadu ředitelka SOS Helen Bucklandová.

Sám tvůrce SOS nápisu věří, že svým dílem upozornil na velký problém, který by mohl donutit odpovědné lidi zahájit potřebná jednání ohledně budoucnosti lesů: "Hodně z nás rozptylují falešné hodnoty, tak mě napadlo, že bych mohl vytvořit nouzový signál, který by měl upoutat pozornost lidí."

Autor: -aka- Foto: , ČTK/AP/ACHMAD IBRAHIM

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ