Libanon viní Čechy ze spolupráce s Mossadem
22.04.2010 14:52
Libanonská rozvědka a tamní radikální šíitské hnutí Hizballáh obvinily Českou republiku ze spolupráce s izraelskou tajnou službou při vytváření špionážní sítě v Libanonu. Napsal to dnes izraelský deník Haarec.
V Libanonu se v minulých dvou letech podařilo odhalit několik buněk údajných proizraelských agentů, sedm desítek lidí bylo zatčeno, někteří už byli odsouzeni k trestu smrti. Česká diplomacie na dotaz ČTK sdělila, že tyto informace nebude komentovat.
Haarec se ve své zprávě odvolal na několik dní starou informaci z prosyrského libanonského listu Al-Achbár. "Tato tvrzení v médiích nejsou nová, už jsme registrovali i ten citovaný článek v Al-Achbáru, ale prozatím tato mediální tvrzení nekomentujeme," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.
Podle libanonského listu české velvyslanectví v Bejrútu vydalo vízum agentovi, který byl pak cvičen v ČR. Je to Máhir abú Džurajš z jiholibanonského Mardž Ujúnu.
Byl v Libanonu zatčen loni spolu s dvacetičlennou skupinou údajných agentů. Při výslechu řekl, že dostal příkaz získat české vízum.
České velvyslanectví v Bejrútu mu prý doklady napoprvé odmítlo vydat a dostal je až napodruhé. Podle Al-Achbáru Izrael podobně své agenty vyslal do Maďarska, Belgie, Itálie, Turecka a na Kypr.
Haarec napsal, že ČR patří k nejlepším evropským spojencům Izraele a spolupracuje s ním v mnoha oblastech.
Podle libanonské bezpečnosti bylo od listopadu 2008 odhaleno 25 skupin proizraelských agentů. 70 osob prý bylo obviněno, ve vazbě je 40 lidí. Mezi zadrženými jsou i bývalí členové libanonské armády a policie.
Také Izrael tiskové zprávy o odhalení špionážní sítě nekomentuje. Podle stanice BBC někteří Libanonci, kteří zjistili, že jsou na seznamu hledaných osob, uprchli přes hranici do Izraele.
Kauza je považována za citelnou ránu izraelské tajné službě a experti naznačují, že jde o vážné selhání, jestliže se výslechem zadržených Libanonci dokázali dostat k několika buňkám, jež měly být oddělené a nevědět o sobě.
Podle BBC je mezi zatčenými několik osob, u nichž je těžké uvěřit ve spolupráci s Izraelem. Je to například zástupce starosty sunnitského města Saadnájil Zijád Humsí. Místní lidé noční policejní zásah v Humsího domě neschvalují a tvrdí, že tento šedesátník od mládí proti Izraeli bojoval.
Foto: Wikipedia a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.