Blízký východ
Libanonský prezident Aún bránil hnutí Hizballáh
20.11.2017 14:38 Aktualizováno 20.11. 16:54
Libanon nepřijímá obviňování z podílu na terorismu, řekl libanonský prezident Michel Aún, který reagoval na nedělní závěr jednání Ligy arabských států (LAS) týkajícího se libanonského hnutí Hizballáh. S Aúnem se sešel generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt.
Liga na svém mimořádném zasedání připsala Hizballáhu odpovědnost za teroristické akce, ale Aún řekl, že hnutí je zastoupeno v libanonské vládě. Upozornil také, že Libanon má právo bránit se proti trvajícím protilibanonským výpadům Izraele. Proti Izraeli bojuje ozbrojená složka Hizballáhu.
Ghajt soudí, že by Libanon měl být ušetřen regionálních konfliktů v souvislosti s mocenským bojem mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Libanonský premiér Saad Harírí totiž ze Saúdské Arábie 4. listopadu oznámil překvapivě svou rezignaci. Nyní je v Evropě, v úterý má jednat v Egyptě. Libanonští politici požadují jeho návrat, Aún premiérovu demisi zatím nepřijal.
Některé libanonské kruhy, zejména Hizballáh, obvinily saúdskoarabskou vládu, že Harírího k rezignaci přinutila. Hlavním spojencem šíitského Hizballáhu je Írán a společně postupují v Sýrii i v Jemenu.
Ministři zahraničí LAS v Káhiře v neděli obvinili Hizballáh a íránské revoluční gardy z financování a výcviku teroristických skupin v Bahrajnu. Mimořádná ministerská schůzka se konala na žádost Rijádu. Ghajt dnes po příletu do Bejrútu řekl, že "arabské země chápou situaci v Libanonu a chtějí jej ochránit před spory".
Írán tvrzení ministrů zahraničí LAS odsoudil s tím, že se jedná o lži a "produkt saúdskoarabské propagandy". Mluvčí íránského ministra zahraničí Bahrám Ghasemí zároveň Saúdskou Arábii vyzval, aby ukončila "barbarské taktiky" v Jemenu, kde od roku 2015 bojuje na straně vlády proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Teherán arabské země rovněž vyzval k ukončení blokády Kataru.
Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty na počátku června oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.
Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl, že očekává návrat Harírího a že Hizballáh je v této souvislosti otevřený jakémukoliv dialogu. Harírí by mohl do Libanonu vrátit ve středu a mohl by jednat s Aúnem o své demisi. Nasralláh ve svém projevu rovněž odsoudil tvrzení ministrů zahraničí LAS s tím, že obviňovat Hizballáh z terorismu není nic nového a není to pravda. Šéf Hizballáhu také zdůraznil, že je připraven stáhnout své bojovníky z Iráku po porážce Islámského státu (IS), a odmítl obvinění, že posílá do Jemenu či Bahrajnu zbraně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.