Prostest
Lidé v Barmě demonstrují. Chtějí udržet vliv armády
17.07.2019 15:45
Stovky lidí ve středu demonstrovaly v největším barmském městě Rangúnu na podporu změny ústavy, kterou se snaží prosadit vládnoucí Národní liga pro demokracii (NLD) v čele s vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij. Vládní strana chce oslabit vliv armády, které stávající ústava poskytuje rozsáhlé pravomoci. Ve městě se později konala také manifestace několika tisíc odpůrců ústavní reformy. Informovala o tom agentura Reuters.
Barmská armáda má na základě ústavy z roku 2008 zajištěných 25 procent parlamentních míst i právo jmenovat ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.
Ústava také znemožňuje někdejší opoziční vůdkyni a nositelce Nobelovy ceny za mír ucházet se o prezidentskou funkci. Toto právo totiž nemají lidé, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel. Šéfka NLD už po vyhraných volbách z roku 2015 prohlásila, že bude řídit zemi bez ohledu na to, koho parlament oficiálně zvolí hlavou státu.
Národní liga pro demokracii o změnu ústavy usiluje i přesto, že ohledně dodatků mají poslanci z řad armády de facto právo veta, poznamenal Reuters.
Návrhy obsahující tisíce dodatků předložily různé barmské politické strany k debatě parlamentu v pondělí. Navrhované změny zveřejněny nebyly. Poslanec Národní ligy pro demokracii Nei Pchoum Lat agentuře Reuters řekl, že jedním z klíčových návrhů jeho strany byl časový plán pro postupné snížení počtu parlamentních křesel vyčleněných pro armádu. NLD chce, aby do roku 2021 jejich poměr klesl z 25 na 15 procent.
Národní liga pro demokracii má v barmském zákonodárném sboru nejvíce poslanců, chybí jí ale 75procentní většina potřebná pro schválení dodatků ústavy.
U pagody Schulei v centru Rangúnu se během dopoledne sešly stovky demonstrantů s červenými čelenkami s nápisem, který vyzýval k ústavní reformě. "Nynější vláda se snaží o pokrok v zemi, ale brání jí v tom ústava z roku 2008," prohlásil organizátor protestní akce Pchyae Pchyo Zo.
Několik tisíc odpůrců ústavních změn se pak odpoledne vydalo na pochod směrem k pagodě Schulei. Nesli transparenty požadující zachování nynějších omezení pro prezidentské kandidáty. "Naše rasa a náboženství budou ztraceny, pokud budou moci prezidentský úřad zastávat lidé jiného vyznání," uvedl Šwei Ya Min, jeden z demonstrantů z řad buddhistů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.