S pompézní šou oslavují Rusko a Čína své nové sblížení. Premiér Vladimir Putin chce při své návštěvě Pekingu zpečetit miliardové obchody a ukout nová politická spojenectví. Za kulisami ale zůstává nedůvěra mezi oběma obřími zeměmi.
Rusko a Čína se zavázaly k vyřešení sporů týkajících se dodávek plynu sibiřskými plynovody. Stalo se tak během druhého dne oficiální návštěvy Putina v Pekingu. Čínské firmy přislíbily mimo jiné investici 1,5 miliardy dolarů do sibiřských hliníkových hutí. Putin během návštěvy označil americkou měnovou politiku za parazita.
"Spojené státy nejsou parazitem světové ekonomiky, ale monopol amerického dolaru je parazitem," prohlásil Putin podle zpráv oficiální agentury Nová Čína. Podle něj se jednalo o konstruktivní kritiku s cílem nalézt společné řešení ke zlepšení stavu světového hospodářství.
Během dvou dnů se vedoucí představitelé obou zemí dohodli mimo jiné na investici miliardy dolarů do společného fondu a na dohodách o spolupráci v hodnotě sedmi miliard dolarů.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao nazval Putina "starým přítelem Číny" a jeho návštěvu označil za pokrok v čínsko-ruském strategickém partnerství. Podobně kladně se o vztazích obou velmocí vyjádřil Putin v úterý v rozhovoru s čínskými novináři.
Putinova návštěva se odehrála při příležitosti 10. výročí smlouvy o dobrých sousedských vztazích, přátelství a spolupráci. I přesto, že se země snaží o vstřícnost, neshody mezi Moskvou a Pekingem jsou stále znatelné v oblasti obchodu a bezpečnosti.
Rusko kritizuje nelegální kopírování ruských bojových letounů a další vojenské techniky. Nedávno oznámilo zatčení Číňana obviněného z pokusu o nákup vojenského tajemství.
Dohady o cenách plynu dopravovaného dvěma sibiřskými plynovody trvají už dva roky, a staly se tak symbolem těžkostí ve vztahu obou bývalých rivalů z dob studené války. Rusko preferuje navázat cenu plynu na ceny ropy, Čína chce cenu nižší. Pokud by se Gazprom dohodl s čínskou národní ropnou společností, dodávky by mohly začít v roce 2015.