Mezi devíti oběťmi páteční izraelské střelby při palestinských protestech na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem je také palestinský novinář Jásir Murtadža. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví vlády spravující pásmo Gazy.
Murtadža pracoval pro agenturu Ajn, která působí v Gaze. Izraelská střela ho zasáhla do hrudníku, i když byl ve vestě s anglickým nápisem Press a od hraničního plotu byl vzdálen podle kolegy 250 metrů. Ministerstvo oznámilo, že muž zemřel na následky těžkého zranění. Jeho pohřbu se zúčastnily stovky lidí. Izraelská armáda tvrdí, že vojáci stříleli jenom na "provokatéry". Okolnosti novinářova případu vyšetřuje.
Pátek byl v pořadí druhým dnem velkých protestů na hranici Pásma Gazy za návrat uprchlíků a ukončení izraelské blokády pásma. Před týdnem, 30. března, přišlo o život 19 Palestinců, tento týden dalších devět. Raněných je dohromady přes 2 tisíce. Podle palestinského svazu novinářů bylo v pátek kromě Murtadži zraněno šest dalších novinářů, rovněž označených logem tisku.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v prohlášení Izrael za postup proti protestům odsoudil. Vyzval palestinské zástupce při OSN, Lize arabských států a Evropské unii, aby prosazovali nutnost učinit izraelskému zabíjení přítrž.
Podle mluvčího izraelského ministerstva obrany se pátečního protestu zúčastnilo 20 tisíc Palestinců. Směrem k plotu házeli kamení a zápalné lahve. Armáda tvrdí, že vojáci v několika desítkách případů zabránili demonstrantům hranici překročit do Izraele. Nejmladší z pátečních obětí bylo 17 let, nejstarší 45. Murtadžovi bylo 30 roků.
Současné protesty začaly 30. března, kdy si každoročně Arabové připomínají výročí smrti šesti izraelských Arabů při manifestaci proti izraelské konfiskaci arabského území v roce 1976. Izraelská vláda tehdy nařídila zábor půdy v Galileji, kde žije hlavně arabské obyvatelstvo. Tehdejší premiér Jicchak Rabin řekl, že konfiskace by měla být ušetřena zemědělská půda a že majitelé zabraných pozemků budou odškodněni. Arabští obyvatelé, kteří tvoří víc než 17 procent izraelského obyvatelstva, proti vyvlastnění začali protestovat blokádou silnic. Izraelské zásahové jednotky proti nim použily ostré náboje a šest lidí přišlo o život.
Současné protesty v Pásmu Gazy Palestinci označují za "velký pochod návratu" lidí, kteří odešli ze svých domovů po založení Izraele roku 1948. Protesty mají trvat šest týdnů a vyvrcholit mají při květnových oslavách 70. výročí vzniku Izraele, což si Palestinci připomínají jako nakbu - katastrofu.
Vedení Hamásu, jež vládne Pásmu Gazy, akci vydává za protest proti izraelské blokádě. Izrael tvrdí, že chce Hamás akce zneužít a dostat do Izraele své lidi. Proto armáda ohlásila, že bude střílet na lidi, kteří budou v těsné blízkosti hraničního plotu.
Le journaliste palestinien Yasir Murtaja est mort, succombant à ses blessures après qu’un sniper israélien lui a volontairement tiré dessus.
- Al Kanz (@Alkanz) 7. dubna 2018
Il portait son gilet où l’on voit clairement écrit PRESS. Cet assassinat ciblé n’est pas un accident.
Israël tue volontairement. pic.twitter.com/XEJTN6CEJI
Smyslem blokády, k níž se připojil i Egypt, který s pásmem sousedí, je oslabit Hamás. Skupina, v jejímž programu je zničení Izraele, vyhrála volby v roce 2006 a od roku 2007 pásmu vládne. Izrael s Hamásem svedl tři války, jimž většinou bezprostředně předcházela raketová palba z pásma.
Ekonomika v pásmu je v troskách, míra nezaměstnanosti se blíží podle palestinských údajů 50 procentům. Dvoumilionové pásmo má denně k dispozici jen několik hodin elektřiny, z kohoutků neteče pitná voda a pobřeží je znečištěné odpadem.
Izrael trvá na tom, že blokáda je zaměřena jenom na Hamás. Do pásma pouští zásilky s humanitární pomocí a stavebním materiálem a chce opatření dále uvolňovat, pokud to bezpečnostní situace umožní. Mezinárodní instituce včetně Světové banky a OSN ale volají po podstatném zmírnění.
K čemu mají protesty dospět, naznačil v pátek Jahjá Sinvár z vedení Hamásu, když řekl s odkazem na Izrael: "Počkejte si na naši velkou akci, kdy prorazíme hranice a pomodlíme se v Al-Aksá." Mešita Al-Aksá je v Jeruzalémě a obyvatelé pásma Gazy se tam dostanou jen se svolením Izraele.
UPDATE; Friday's death toll rises to 10 as one of #Gaza's best journalists, Yasir Murtaja, died after being shot by #Israeli forces, wearing a highly-visable PRESS vest just doing his job. #GreatReturnMarch#GazaMassacre #GINews pic.twitter.com/hCZANxeb8P
- Global Independent News (@GlobalinNews) 6. dubna 2018