Rekordní cesta
Miliardový byznys i panda. Rakouští politici dobývají Čínu
09.04.2018 20:32
Rekordně početná rakouská delegace v čele s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem a kancléřem Sebastianem Kurzem v Číně podepsala kontrakty za 1,5 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun). Podle agentury DPA se minulý týden do Číny vydala 250 členná politická a podnikatelská delegace označovaná jako "hospodářská mise superlativů".
Kurz v Pekingu vyzval k úplnému otevření čínského trhu a rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová dnes státní návštěvu Číny označila za "začátek nového asijského těžiště rakouské diplomacie".
Podniky z obou zemí podepsaly zhruba 30 dohod v objemu 1,5 miliardy eur. Byla mezi nimi i zakázka pro rakouskou firmu Doppelmayr, která má postavit devět nových vleků pro pekingskou zimní olympiádu v roce 2022. Dohoda byla podepsána za přítomnosti prezidenta i kancléře, ale její hodnota nebyla upřesněna.
Oba politici odcestovali do Číny v doprovodu největší delegace v dějinách Rakouska. Po Spojených státech je Čína pro Rakousko druhým nejvýznamnějším trhem mimo Evropu.
Kancléř Kurz Čínu vyzval k úplnému otevření svého trhu. Po nedělních setkáních s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem Kurz vyjádřil znepokojení nad sílícím protekcionismem ve světě a nad hrozícím propuknutím obchodní války mezi USA a Čínou. "Doufáme, že negativní spirála mezi Čínou a USA, která by se tu mohla nastartovat, se takto odvíjet nebude," prohlásil lidovecký (ÖVP) šéf rakouské vlády.
Kurz zdůraznil, že během rakouského předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku se Vídeň bude zasazovat o "spravedlivý volný obchod". Kritizoval přitom nejen protekcionismus amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale také překážky v přístupu na čínský trh. "Očekáváme úplné otevření trhu tak, jak ho uplatňuje Evropa vůči Číně," zdůraznil Kurz.
Rakouská ministryně zahraničí Kneisslová (za svobodnou stranu ÖFP) hovořila o začátku "nového asijského těžiště rakouské diplomacie". Asie je podle ní atraktivní jednak jako obchodní partner, ale také jako region, z něhož do Rakouska přicházejí turisté. Čína je pak podle ní nejen hospodářskou velmocí, ale stává se globálním hráčem i v dalších oblastech, jako je klimatická změna. Podle Kneisslové nastává střídání epoch "od transatlantické k pacifické".
Vídeňská zoo si od čínské návštěvy slibuje i získání další pandy. Čínský prezident přislíbil, že Čína přání velmi ochotně zváží. Rakousko požádalo o jednoho samečka zvířecího symbolu nejlidnatější země světa. V zoologické zahradě ve vídeňském Schönbrunnu totiž v roce 2016 jeden uhynul a pandí matka Jang Jang je tam nyní se svými dvěma potomky sama.
Čína považuje všechny pandy na světě za své vlastnictví a zoologické zahrady jí za ně musí platit vysoké "půjčovné".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.