Pro některé jsou to zrádci zbabělci a paraziti. Za poslední roky stoupá počet mladých Izraelců, kteří nechtějí odsloužit povinné tři roky v armádě. Letošní statistiky ukazují, že více než čtvrtina mužů a čtyřicet procent žen se vyhnulo vojenské službě.
Sedmnáctiletá Saar Vardiová je jedna z rostoucí skupiny mladých Izraelců, kteří se odmítají přihlásit k povinné vojenské službě. Říká, že pokud by víc lidí smýšlelo jako ona, Blízký východ by byl bezpečnějším místem.
Nechuť k vojenské službě je také vyjádřením protestu proti okupaci palestinských území, nebo proti nepopulární válce v Libanonu.
Armádní statistiky podle agentury Reuters ukazují, že za posledních několik let významně vzrostl počet lidí, kteří nenarukovali na jednu čtvrtinu u mužů a 43 procent žen.
„Lidé o mě mluví jako o zrádkyni a říkají, že mi moje země dala tolik a já nechci dát nic zpátky, jako parazit," cituje agentura Reuters studentku Vardiovou. „Ale já vím, čemu věřím. Kdyby opravdu každý viděl věci tak, jak je vidím já, nepotřebovali jsme armádu," dodává.
Většina Izraelců si musí odsloužit povinné tři roky (ženy slouží 21 měsíců) v armádě a poté jsou stále vedeni jako rezervisté. Aby je neodvedli musí mladíci doložit fyzickou, nebo psychickou nezpůsobilost. Další možnost, jak se vyhnout vojně je jen ultraortodoxní původ.
Do nynějška bylo vyhnutí se vojenské službě tabu. Stát, který se zrodil z války žil v neustálých obavách z arabské hrozby. Armáda hrála v historii Izraele životně důležitou roli a patrolující mladí vojáci byly běžnou součástí izraelských měst. Služba vlasti je pro ně jádrem národní identity.
Dnes se někteří mladí lidé soustředí na studium a kariéru, než na obranu státu. Rostoucí trend vyvolal vášnivou mediální debatu a vláda volá po urychlené akci. „Když jde voják do boje, neměl by jít s pocitem, že si o něm část společnosti myslí, že je hlupák," cituje agentura Reuters červencovou řeč ministra obrany Ehuda Olmerta (61).
Ale i ti, kteří odmítají nastoupit na vojnu našli své příznivce. Sloupkař Jonatan Gefen se v novinách Ma´ariv ptal proč by měli mladí Izraelci bojovat v armádě, která „neví proč umírá." Komentátor si také myslí, že by se armáda měla vydat cestou profesionalizace a technologií. Armáda branců je podle něj zastaralá.
Na fotografii: Mladý izraelský voják se modlí u svého tanku, 24. září 2007
FOTO: Reuters