Rossovo moře
Mořská rezervace u Antarktidy jde k ledu. Rusko bylo proti
17.07.2013 13:58
Rusko na zasedání Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR) znemožnilo, aby u Antarktidy vznikla největší mořská chráněná zóna na světě. Komi se o otázce jednala poo dobu dvou dnů v německém Bremerhavenu.
Členové komise jednali o návrzích na vytvoření dvou nových ochranných mořských pásem u Antarktidy, které by přispěly k vytvoření obří chráněné zóny. Rusko však s podporou Ukrajiny usoudilo, že komise složená ze 24 zemí nejspíš nemá k takovému kroku právo.
"Výsledek neodpovídá našim očekáváním. Nedosáhli jsme (nezbytné) shody," řekl předseda komise Terje Lobach.
Rozhodovalo se o tom, zda k dosavadní chráněné oblasti o rozloze 80 tisíc kilometrů čtverečních přibudou i nová ochranná pásma v Rossově moři a u východní Antarktidy. Naposledy jednání o této otázce loni v listopadu ztroskotala na výhradách některých členských států CCAMLR, které se obávaly omezení možnosti rybolovu.
Mezinárodní společenství se zavázalo, že do roku 2020 vyhlásí za chráněné oblasti deset procent celkové rozlohy světových pobřežních oblastí a oceánů. Dosud jsou to ale jen dvě procenta. Pokud by za chráněná pásma byly uznány uvedené oblasti u Antarktidy, přibylo by k nim podle údajů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) další jedno procento. Jakékoliv změny statusu ale vyžadují jednomyslné schválení všech 25 členů CCAMLR.
Na mimořádné zasedání v Bremerhavenu se sjelo 120 zástupců ze 24 států a Evropské unie. K vyhlášení ochranných pásem u Antarktidy je vyzvalo i sdružení ekologických organizací Antarctic Ocean Alliance (AOA). Ve svém apelu poukázalo na to, že Rossovo moře patří stále ještě k oblastem nejméně postiženým klimatickými změnami a příliš intenzivním rybolovem. I tato oblast je ale ohrožována průzkumy surovinových ložisek a rybolovem.
Okolní moře jsou domovem více než 10 tisíc živočišných druhů, mezi nimi tučňáků, velryb, rackovitých ptáků, chaluh velkých a kytovců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.