Hamza Alí al-Chatíb se dožil jen třinácti let. Syrská policie, alespoň to tvrdí tamní opozice a chlapcovi rodiče, ho umučila k smrti. Záběry znetvořeného těla se objevily na internetu a mimo jiné pohnuly americkou ministryni zahraničí k ostrému odsouzení režimu v Damašku.
Údajně zavražděný hoch se už stal novou tváří odporu proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Fotografie mučedníka se už objevují na demonstracích v ulicích syrských měst.
Hilary Clintonová chlapcovu smrt odsoudila. Případ podle ní ukazuje naprostou neochotu syrské vlády naslouchat vlastnímu národu.
O případu poprvé informoval s odvoláním na syrské aktivisty deník The New York Times, tragický chlapcův příběh ale téměř současně zveřejnila i jiná světová média. Třináctiletého chlapce prý 29. dubna zadržela syrská policie ve vesnici Hirá poblíž města Dará, které bylo jedním z ohnisek protivládních demonstrací.
Jeho rodina se marně snažila celý měsíc zvědět něco o jeho osudu. Poté jí úřady předaly tělo dítěte, na němž byly jasně patrné stopy mučení. Policie pohrozila rodině, že o smrti hocha musí mlčet. Blízcí mrtvého ale umístili na web video se záběry přípravy těla na pohřeb.
Důsledek: otec mrtvého byl zatčen a rodina údajně neví, kde se nachází.
Syrské úřady vinu na smrti chlapce odmítají.
Podle zveřejněných snímků měl chlapec na tváři mnoho podlitin. Na těle měl řezné rány, spáleniny po cigaretách a stopy po střelných zraněních, která zjevně nebyla smrtelná. Mučitelé také chlapci usekli penis.
V Sýrii snímky mrtvého vyvolaly pobouření. Na sociální síti Facebook už vznikla skupina, která označuje chlapce za "dětského mučedníka", a přihlásilo se do ní téměř 60 tisíc lidí.
Clintonová případ odsoudila. "Podle mě to mnoha Syřanům ukazuje, že jejich vláda zcela rezignovala na to, aby spolupracovala s národem a naslouchala mu," řekla ministryně.
"Můžu jen doufat, že ten chlapec nezemřel nadarmo a že se syrská vláda vzdá brutality a začne se měnit ve skutečnou demokracii," uvedla Clintonová. Zároveň kritizovala Asada za to, že hlasitě neodsoudil násilí, jež bezpečnostní síly páchají na civilistech.
Syrský prezident v úterý vyhlásil všeobecnou amnestii, která se vztahuje na všechny politické vězně, včetně členů zakázaného Muslimského bratrstva. Opozice ale označila amnestii za nedostačující krok, který navíc přichází příliš pozdě.
Protirežimní nepokoje v Sýrii trvají od poloviny března. Při jejich potlačování, k němuž syrské síly využily i těžkou techniku, bylo podle ochránců lidských práv zabito na tisíc lidí a přes osm tisíc zatčeno. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) je mezi oběťmi nejméně 30 dětí.