Myanma: mnišská revolta má <span>první mrtvé</span>

Zahraničí
26. 9. 2007 08:00
Myanmští vojáci staví proti demonstrantům v Rangúnu barikády
Myanmští vojáci staví proti demonstrantům v Rangúnu barikády

Střety demonstrantů s myanmskou policiíBezpečnostní síly myanmské vládnoucí junty v Rangúnu ve středu poprvé zaútočily proti buddhistickým mnichům. Ti i přes zákaz demonstrací pokračují v protivládních protestech. Při zásahu bezpečnostních sil dnes byli podle agentur zastřeleni nejméně tři mniši a nejméně pět dalších lidí bylo postřeleno; podle vysílání exilové zpravodajské stanice Demokratický hlas Barmy přišlo o život až osm lidí.

Asi deset mnichů a na sedm set studentů bylo zbito, dalších nejméně dvě stě lidí bylo zatčeno. Policie použila proti demonstrantům obušky, slzný plyn a varovné výstřely do vzduchu.

Při zásahu bezpečnostních sil dnes byla zastřelena nejméně jedna osoba a nejméně pět lidí bylo postřeleno; podle vysílání exilové zpravodajské stanice Demokratický hlas Barmy přišlo o život až pět lidí. Protestní pochody jsou hlášeny též z města Mandalaj v centrální části země.

V Rangúnu panuje extrémně napjatá atmosféra. Situace se vyhrotila u nejvýznamnější svatyně v zemi, rangúnské zlaté pagody Šweitigoum, do níž se buddhističtí mniši snažili dostat i přesto, že ji úřady nechaly uzavřít. Při této příležitosti policie zbila obušky nejméně deset mnichů, kteří podle svědků zůstali po zásahu policie zkrvavení.

Myanmští vojáci staví proti demonstrantům v Rangúnu barikády"Mírumilovně jsme zpívali. (Policie) proti nám použila slzný plyn a někteří mniši byli zasaženi. Někteří jsou zraněni," uvedl jeden z mnichů. Mniši však údajně i nadále odmítají opustit okolí svatyně, odkud od 18. září vyráželi na své klidné protestní pochody. Za pokračování v protestech si prý dnes vysloužili hlasitý aplaus od zástupů svých přívrženců.

Podle médií nyní městem pochodují i další protestní průvody nejméně tří tisíc mnichů, kolem nichž utvořily živý štít nejméně čtyři tisíce jejich přívrženců, zejména studentů. Jeden průvod míří směrem k pagodě Schulei v centru Rangúnu, kde bezpečnostní síly ostře potlačily demonstranty před devatenácti lety.

Další pochod prý jako již v předchozích dnech směřuje k budově, kde je v domácím vězení držena opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Vojenský režim v noci na středu našeho času rozmístil u šesti hlavních buddhistických Jeden ze zatčených mnichůklášterů a chrámů, včetně Šweitigoumu, stovky policistů a vojáků a vyhlásil v Rangúnu šedesátidenní zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti osob.

V úterý podpořil na půdě OSN v New Yorku boj myanmských občanů za svobodu americký prezident George Bush i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Bush zároveň oznámil, že USA na Barmu uvalily další ekonomické sankce. Novými sankcemi dnes pohrozila i Evropská unie.

Otázku Myanmy bude dnes ve 21.00 SELČ řešit na svém mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, jejíž svolání dnes potvrdil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Britský premiér Gordon Brown dnes na radu apeloval, aby urychleně rozhodla o způsobu pomoci barmským aktivistům.

Poslední manifestace v Rangúnu jsou podle tiskových agentur dosud nejrozsáhlejšími protestními akcemi proti juntě od krvavého potlačení prodemokratické revoluce v tehdejší Barmě v roce 1988. Tehdy proti demonstracím tvrdě zasáhla armáda; v několika dnech bylo usmrceno asi tisíc lidí.

Na fotografiích: (1) Dnešní střety policie s protestujícími, (2) Myanmská policie chystá proti demonstrantům barikády, (3) Jeden ze zatčených mnichů

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ