Více než 1600 studentů bylo vyloučeno ze škol v severoindickém státě Bihár za to, že podváděli u zkoušek. Nejméně stovka rodičů skončila krátce v policejní vazbě za to, že svým potomkům s podváděním pomáhali, napsal dnes s odvoláním na oficiální činitele zpravodajský server BBC News.
Ke zkouškám zasedlo více než 1,3 milionu studentů ze čtyř tisíc škol. Podvádění u zkoušek je v Biháru poměrně běžné, ale počet studentů, které se při něm letos podařilo nachytat, je bezprecedentní. V některých případech jim pomáhali i učitelé.
Bihár patří mezi nejchudší indické státy, kde je rovněž jedna z nejnižších gramotností obyvatel v rámci Indie - jen 64 procent, zatímco celostátní průměr je o deset procent vyšší.
Pětidenní zkoušky skončily v pondělí a studenti, kteří byli přistiženi při podvádění, se k nim budou smět vrátit nejdříve za tři roky. Žáci a jejich rodiče zároveň mohou dostat pokutu dva tisíce rupií (asi 700 korun) nebo až šestiměsíční trest vězení, případně oboje. Podobné tresty však v Biháru padají jen zřídka.
K nejčastějším způsobům, jak u zkoušek podvádět, bylo propašování učebnic či taháků do zkušebních místností. Některým ze studentů házeli rodiče či příbuzní taháky okny na papírových vlaštovkách nebo posílali po jiných osobách vcházejících do učeben. Na některých školách byly dokonce zaznamenány střety mezi rodiči, kteří se snažili "pomoci" svým dětem, a hlídkující policií.
V minulých letech místní deníky po zkouškách zveřejňovaly fotografie studentů přistižených při podvádění i jejich rodičů v naději, že ostuda ostatní odradí. Tato strategie se ale ukázala jako neúčinná.
"Co naplat? Tohle se to dělá už dlouho a dělají to všichni," řekl jeden z místních obyvatel. Jeho mladší bratr prý pomohl synovi u zkoušek tak, že vylezl na obvodovou zeď kolem školy a podal mu učebnice oknem.