Na hranici Izraele s Libanonem se střílelo. <span>Kvůli stromu</span>

Zahraničí
3. 8. 2010 17:30
Izraelští vojáci ve střehu. Palbu neváhali opětovat.
Izraelští vojáci ve střehu. Palbu neváhali opětovat.

Izraelští vojáci ve střehu. Palbu neváhali opětovat.Nejméně šest mrtvých si vyžádala prudká přestřelka mezi izraelskou a libanonskou armádou na hranicích obou států. Mezi oběťmi jsou tři libanonští a dva izraelští vojáci a jeden libanonský novinář.

Izrael odpovědnost za incident připsal libanonské vládě, ale libanonský premiér tvrdí, že byla narušena svrchovanost jeho země. Sýrie okamžitě podpořila Bejrút prohlášením, že stojí za ním.

Libanonské hnutí Hizballáh, které v minulosti v pohraničí bojovalo proti Izraeli, se od dnešního incidentu distancovalo. Podle pozorovatelů je dnešní událost důkazem napětí panujícího na hranici. Je to také nejhorší ze střetů od měsíční války mezi Hizballáhem a Izraelem v létě roku 2006.

ČTĚTE TAKÉ: Rakety odpálené zřejmě z Egypta zabily Jordánce
                        Izrael pochybuje o své zázračné zbrani Iron Dome

Dnešní palbu vyprovokoval pokus Izraelců odstranit strom z hraničního pásma poblíž města Kirjat Šmona. Vojáci použili jeřáb, z něhož se jeden z nich snažil dosáhnout na strom, který stál v cestě hlídkám. Sahal za plot, který Izrael postavil na své straně hranice a který se s hranicí nekryje. Libanonští vojáci na druhé straně to vyhodnotili jako vniknutí na libanonské území.

Izraelští vojáci jen odstraňovali strom z výhledu.Izraelská armáda tvrdí, že se vojáci pokoušeli porazit strom na izraelském území. Akce prý byla koordinována s mírovými jednotkami OSN (UNIFIL), které hranici pomáhají střežit.

Libanonci podle izraelské verze zahájili střelbu, na kterou Izraelci odpověděli dělostřeleckou palbou. Jedna z jejich střel zasáhla dům v libanonské pohraniční vesnici Adísa. Tam byl zabit novinář listu Al-Achbár. 

Libanonský prezident Michel Sulajmán vyzval velitele armády, aby se bez ohledu na oběti postavil izraelské agresi. Syrský prezident Bašár Asad Sulajmánovi telefonoval a řekl mu, že Sýrie stojí za Libanonem. "Toto napadení znovu dokazuje, že Izraeli jde o destabilizaci Libanonu i oblasti," řekl Asad.

Ojedinělý incident?

Izraelské ministerstvo zahraničí varovalo Libanon před důsledky v případě, že bude boj pokračovat. "Za tento vážný incident je odpovědná libanonská vláda," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Velení UNIFIL vyzvalo obě strany k maximální zdrženlivosti. 

Modré přilby OSN oba oddíly pohraničníků neuhlídaly.Velitel izraelského severního okruhu Gadi Eisenkot se nedomnívá, že násilí bude pokračovat. "Myslím, že je to ojedinělý incident. Nejvyšší velení libanonské armády nás požádalo o příměří."

Izraelsko-libanonské pohraničí bylo od války v roce 2006 relativně klidné. Hraniční zónu pomáhá střežit dvanáct tisíc vojáků-modrých přileb mise UNIFIL. Napětí se zvýšilo až v minulých týdnech. Izrael tvrdí, že Hizballáh díky pomoci Sýrie a Íránu významně rozšířil svůj raketový arzenál a že má k dispozici rakety Scud, schopné dolétnout na jakékoli místo v Izraeli. V Libanonu bylo od loňska zatčeno za údajnou proizraelskou špionáž sedmdesát osob.

Hizballáh vydává válku v roce 2006 za svůj úspěch. Začala kvůli únosu dvou izraelských vojáků do Libanonu a skončila bilancí 1700 mrtvých Libanonců a 162 Izraelců. Hizballáh na sever Izraele vypálil na čtyři tisíce raket a způsobil v tamních městech značnou paniku. Příměří začalo být dodržováno 14. srpna. Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh hodlá o tomto "božském vítězství" promluvit ke stoupencům své strany prostřednictvím satelitního přenosu.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ