Jiný Pákistán
Na místě likvidace bin Ládina budou houpačky a hostince
10.02.2013 09:00
Město Abbottabad a okolí je oblíbeným výletním místem domácích Pákistánců i zahraničních turistů už od poloviny 19. století, kdy ho za časů kolonialismu založil britský major James Abbott (po něm je město pojmenováno). Roku 2011 však na oblast ležící jen 50 kilometrů vzdušnou čarou od pákistánské metropole Islámábádu padl stín, když zde americké komando zlikvidovalo arciteroristu Usámu bin Ládina. Ten se tu se svou rodinou léta skrýval.
Od té doby se počet návštěvníků Abbottabadu výrazně snížil. Místní úřady se proto snaží Usámovu "kletbu" zlomit a opět sem lákat proudy výletníků.
Aby se Abbottabadu vrátil někdejší lesk, městská správa se rozhodla postavit velký zábavní park. Práce na něm mají začít letos v březnu.
Park má stát přesně na místě, kde bin Ládin vydechl naposledy. Postupně zde vyroste obří areál s restauracemi, umělé vodopády, zoologická zahrada, místa hraní pro děti a různá sportovní zařízení.
Například paraglidingový klub či trasy pro jogging.
Město chce do zábavního střediska předběžně investovat 50 milionů dolarů. Práce na něm by měly trvat zhruba osm let.
Ve snaze zabránit tomu, aby Abbottabad nestal jakýmsi poutním místem pro bin Ládinovi příznivce, bylo kompletně zbořeno a odstraněno vše, co mělo s teroristou nějakou souvislost.
Major James Abbott založil město nesoucí jeho jméno poté, co Britové anektovali Pandžáb. Město ležící 1260 metrů nad mořem je přirozeným výchozím místem pro ty, kdo chtějí vyrazit do oblíbených turistických oblastí jako Nathyiagali, Ayubia nebo Naran.
Začíná tady i proslulá Karakoramská dálnice.
Město je v Pákistánu známé i díky elitní vojenské akademii, která zde sídlí, a oblíbenému sanatoriu.
Místo láká i i jiné bin Ládinovi teroristické kumpány. V březnu roku 2011 tady zadrželi Umara Pateka, jednoho z domnělých organizátorů útoku na Bali před 11 lety, při něm zahynulo 202 lidí a 209 utrpělo mnohdy těžká zranění. Obětmi byli hlavně zahraniční turisté, především mladí Australané.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.