Na talíři pařáty na peroxidu či psi s kyanidem

Zahraničí
28. 8. 2014 10:20
Občas ruská ruleta. V čínské restauraci v Číně (ilustrační foto).
Občas ruská ruleta. V čínské restauraci v Číně (ilustrační foto).

Psí maso a kuřecí pařátky se staly nejnovějšími čínskými potravinami, jež jsou obětí nekončících skandálů kolem nekvalitního, zkaženého či pančovaného jídla. Vládní snahy zajistit obyvatelům bezpečné potraviny trvají už celé roky, ale zatím se nedaří skandály zastavit, napsal zpravodajský server Financial Times.

Jeden z posledních případů tento týden přivedl před soud ve východočínské provincii Če-ťiang 17 mužů za to, že prodávali otrávené psí maso. Obvinění patřili ke skupině, která vykupovala mrtvá zvířata a používala kyanid a uspávací šipky k lovu toulavých psů. Ty pak prodávali obchodníkům s masem a restauracím, kde ho kuchaři servírovali hostům.

Začátkem týdne ve stejné provincii policie zadržela 38 lidí s podezřením, že připravovali nebo prodávali kuřecí pařátky namočené v peroxidu vodíku; potenciálně toxické chemikálii užívané k bělení a sterilizaci.

Při zákroku policisté zabavili 30 tisíc tun kuřecích nožek namočených v této látce, která může způsobit zvracení a problémy v hrdle a žaludku, pokud je pozřena v nebezpečném množství.
Kuřecí pařátky jsou v Číně považovány za lahůdku. V peroxidu je podezřelí máčeli, aby nožky vypadaly bělejší a čerstvější. Pak je prodávali do víc než deseti provincií v celé zemi.

Před šesti lety otřásl celou Čínou skandál kolem dětského mléka s přidanou průmyslovou chemikálií melamin. Po jeho konzumaci zemřelo šest dětí a dalších 300 tisíc onemocnělo. Melamin do mléka přidávali sami producenti, aby ošálili testy obsahu bílkovin a mohli mléko ředit vodou.

Po tomto skandálu Peking zavedl nová bezpečnostní opatření, jež mají kvalitu potravin střežit. Ale neúčinné prosazování zákona, všeobecně rozšířená korupce a bezskrupulózní chování těch, kdo se na vysoce soutěživém čínském trhu snaží prosadit, se společně podílejí na výskytu stále nových skandálů.

Jen od začátku letošního roku policie v Číně zaznamenala více než 11 tisíc skandálů kolem potravin a léků. Některé z nich se týkaly globálních společností, jako je McDonald's, KFC, Starbucks, Walmart a HJ Heinz.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ