Na pozemek vily v Rangúnu, kde bývalá barmská disidentka a nynější vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij strávila roky domácího vězení, někdo vhodil zápalnou bombu. Su Ťij v objektu v té době nebyla, bomba způsobila jenom materiální škody. Nositelka Nobelovy ceny za mír je nyní ve světě kritizována za svůj přístup ke krizi kolem menšinových Rohingů.
Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let. Nyní je v hlavním městě Neipyijtu, kde má přednést slavnostní projev u příležitosti oslavy dvou let od nástupu její Národní ligy pro demokracii (NLD) k moci.
Su Ťij zůstává doma stále velmi populární, ale na mezinárodní scéně je kritizována kvůli uprchlické krizi muslimské menšiny Rohingů. Z barmského Arakanského státu jich uprchlo kvůli armádním represím od srpna loňského roku podle odhadů OSN na 680 tisíc. OSN tuto kampaň považuje za etnickou čistku. Většina Rohingů zamířila do sousední Bangladéše.
Su Ťij podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením. Zřídila sice mezinárodní komisi, která má uprchlickou krizi řešit, ale minulý týden z ní rezignoval americký diplomat Bill Richardson a netajil se vůči Su Ťij kritikou. Postrádá podle něj morální zásady a pravým účelem její komise je zastřít pravdu.