Oblast kolem japonské jaderné elektrárny Fukušima je v posledních týdnech jedním z nejsledovanějších míst na Zemi. A kvůli šířící se radiaci se z elektrárny stává nevděčné pracoviště. Majitel energetického kolosu nyní hledá dobrovolníky, kteří by v místě hrůzy pracovali. Odvážným zájemcům nabízí v přepočtu až 80 tisíc korun za den práce.
Anketa:
Pracovali byste v zamořené elektrárně Fukušima za 80 tisíc korun na den?
Prostředí, kam by se nikdo dobrovolně nevydal. Tak teď vypadá japonská atomová elektrárna, ze které uniká radiace. Společnost TEPCO, majitel Fukušimy, nabízí pohádkové peníze za nebezpečný úkol.
Pracuje se na krátké směny a člověk musí být rychlý, bojuje o vlastní život. V místech, kde radiace výrazně překračuje limity a ohrožuje lidské zdraví, se pracovníci musejí pohybovat s rychlostí blesku. Vydávají se tam pouze jednou za směnu, jinak hrozí vážné riziko nemoci z ozáření.
"Nabídli mi 200 tisíc jenů (přes 40 tisíc korun) za den. Znělo to jako vysněná práce, ale jakmile se moje manželka rozplakala hrůzou, řekl jsem ne," sdělil magazínu Weekly Post třicetiletý Japonec. Jeho kolega listu potvrdil až dvojnásobnou nabídku, kterou dostal od společnosti TEPCO, když se vydá do problémového druhého reaktoru.
Oba muži štědré zaměstnání odmítli a dobře vědí proč. Podle posledních zpráv vytéká radioaktivní voda z trhliny na druhém reaktoru přímo do oceánu. Radiace stoupá a čas směn se kvůli tomu zkracuje.
Před časem byli dva technici, kteří v elektrárně pracovali, vystaveni silnému záření. Při práci totiž šlápli do kontaminované vody a byli zasaženi enormní dávkou radiace. Oba skončili v nemocnici. Další pracovníci si stěžují na nevolnost a další příznaky, které nebezpečné záření způsobuje.
V neděli přitom poradce japonského premiéra připustil, že může trvat několik měsíců, než se podaří zastavit únik radioaktivity z poškozených reaktorů.
Jaderné krizi čelí Japonsko od 11. března, kdy severovýchodní pobřeží země Japonska postihlo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a následné vlny tsunami. Úřady zatím v souvislosti s touto katastrofou potvrdily 12 020 mrtvých. Bilance ztrát na životech podle všeho zdaleka není konečná a bude dále stoupat. Tři týdny po katastrofě se stále pohřešuje 15 512 lidí. Oznámila to agentura AP. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25 000 vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády.