Odveta za pilota
Nálet Jordánců zabil americkou rukojmí, tvrdí Islámský stát
06.02.2015 18:47 Aktualizováno 06.02. 20:34
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát tvrdí, že nedávné jordánské nálety na syrské město Rakka, které je baštou radikálů, usmrtily zajatou americkou humanitární pracovnici. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na prohlášení islamistů. Smrt Američanky zatím nebyla potvrzena. Rovněž neexistují důkazy, že údajné úmrtí bylo způsobeno leteckými údery právě jordánských letounů.
Žena identifikovaná jako šestadvacetiletá Kayla Jean Muellerová byla rukojmí islamistů dlouhé měsíce. Údajně měla být usmrcena dnes během muslimských modliteb, které se většinou odehrávají kolem poledne, při hodinu trvajícím náletu zacíleném na jedno místo. Islamisté zveřejnili i fotografii údajného terče útoku - zničenou třípatrovou budovu, nicméně žádné snímky Američanky.
Američtí představitelé tyto informace prověřují. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že zprávu nemůže potvrdit. "V zámoří je zadržováno několik Američanů, mimo jiné i hnutím Islámský stát. Žádné další detaily nesdělím," prohlásila mluvčí ministerstva Marie Harfová. Bílý dům uvedl, že je informací o úmrtí ženy znepokojen, zároveň ale nemá zatím žádné důkazy, aby ji mohl potvrdit. Spojené státy dosud nikdy nezveřejnily totožnost unesené humanitární pracovnice kvůli obavám o její bezpečnost.
Muellerová, která pochází z Prescottu ve státě Arizona, údajně pracovala v Turecku, kde pomáhala syrským uprchlíkům. "Dokud budu naživu, nedopustím, aby toto utrpení bylo něčím normálním," svěřila se prý kdysi Američanka deníku The Daily Courier v jejím rodném městě. "Je důležité zastavit se a uvědomit si, co máme, proč to máme a jaké máme výsady. A začít se více starat a hodně toho udělat," dodala. Muellerová údajně pracovala pro humanitární organizaci Support to Life i pro další nevládní sdružení, které pomáhalo syrským uprchlicím se vzděláváním. Kde přesně a kdy byla unesena, není jasné.
Radikálové v uplynulých měsících setnuli hlavu již sedmi zahraničním rukojmím, které zadržovali. Pocházeli z Británie, USA a Japonska a šlo o humanitární pracovníky či novináře. Jen jeden z nich, nedávno zabitý Japonec Haruna Jukawa, se do Sýrie vypravil na vlastní pěst a byl samozvaným vojenským poradcem. Tento týden islamisté zveřejnili videozáznam, na kterém je vidět, jak zaživa upalují zajatého jordánského pilota Maáze Kasásbu.
Právě v reakci na jeho smrt Jordánsko v uplynulých dnech zvýšilo své zapojení do koalice vedené USA bojující pro islamistům v Iráku a Sýrii. Jak oznámilo americké velení, spojenci podnikli za uplynulých 24 hodin dalších deset náletů na Sýrii a osm na Irák. Několik nových leteckých úderů provedlo i Jordánsko, oznámila jeho armáda, neupřesnila ale již jejich cíle. Podle Bílého domu Ammán veškeré útoky s USA koordinuje.
Mluvčí jordánské vlády uvedl, že informace o zabité Američance prověřují. "Pokud jde o naši první reakci, tak si myslíme, že je to nelogické a jsme dost skeptičtí. Jak mohli identifikovat jordánské letadlo...na nebi? Co ta americká žena dělala ve skladu zbraní?" uvedl mluvčí. "Je to součástí jejich zločinecké propagandy. Ukázalo se, že lhali už o tom, že náš pilot je naživu a snažili se vyjednávat, zatímco už ho o několik týdnů dříve zabili," dodal.
Podle syrských aktivistů zahynuly při pátečních spojeneckých náletech v okolí města Rakka nejméně 30 islamistů. Terčem útoků prý byly sklady vojenských vozidel a tanků, výcvikové tábory a vězení, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna. "Nejméně 30 osob bylo zabito. Jde o jeden z největších útoků, který uštědřil skupině velkou ránu," svěřil se agentuře Reuters Ramí Abdar Rahmán ze SOHR..
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.