Nálet na uprchlický tábor v Sýrii má desítky obětí

Zahraničí
5. 5. 2016 19:50
Trosky v syrském Homsu.
Trosky v syrském Homsu.

Při dvou bombových útocích v syrské provincii Homs zahynulo 12 civilistů, uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Při pozdějším náletu na severu Sýrie byl zasažen tábor pro uprchlíky a zahynulo v něm podle téhož zdroje 28 lidí. Ve městě Aleppo až na výjimky panoval klid, protože tam platí osmačtyřicetihodinové příměří.

SOHR večer informovala o náletu na syrsko-turecké hranici v provincii Idlib. V oblasti, kterou kontroluje radikální fronta An-Nusra, byl zasažen tábor pro vystěhované Syřany. O život přišlo nejméně 28 lidí a 50 utrpělo zranění. Jsou mezi nimi ženy a děti a podle SOHR není bilance zřejmě konečná, protože několik lidí je těžce raněno.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest tento útok ostře kritizoval. "Nálet proti nevinným civilistům, kteří už jednou museli z domovů utéct, nelze omluvit. Ti lidé jsou v naprosto zoufalé situaci a vojenská akce proti nim je neospravedlnitelná," řekl.

Tábor leží v oblasti Sarmadá a žije v něm asi 2000 osob, které prchly před boji v Halabu a dalších částech Sýrie. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR neupřesnil, jaká letadla nálet provedla, ale šéf místní tiskové agentury Šahbá, která stojí na straně opozice, řekl, že za náletem je syrská armáda. "Dvě letadla Asadova režimu vypálila čtyři rakety na tábor ve vesnici Kammúna. Dvě rakety spadly těsně u tábora a vyvolaly paniku, dvě další zasáhly centrum, kde vzplála desítka stanů," řekl Mamún Chátib.

Jeden z místních dobrovolníků řekl, že ranění byli odvezeni k turecké hranici, aby mohli být ošetřeni v Turecku. Na snímcích z místa byly vidět ohořelé kostry stanů a dobrovolníky hasící plameny. Syrská civilní obrana uvedla, že útok nepřežilo 30 osob.

K atentátům v Homsu, kde je hlášeno také 40 raněných, se zatím nikdo nepřihlásil, podobné útoky měli ale v posledních měsících na svědomí ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří při nich usmrtili desítky lidí. Syrská státní televize informovala o "mrtvých a zraněných" v Homsu při sebevražedném atentátu a explozi výbušnin umístěných v automobilu. Dějištěm útoků byla vesnice Mucharam al-Faukání, která leží mezi Homsem a starobylou Palmýrou osvobozenou od islamistů letos na konci března.

V severosyrském Aleppu, kterým zmítaly v posledních týdnech násilnosti, vládl relativní klid. V oblasti platí od půlnoci příměří vyjednané Spojenými státy a Ruskem. Syrská armáda uvedla, že klid zbraní bude trvat 48 hodin - ve čtvrtek a v pátek.

Bílý dům ocenil zklidnění Aleppa, ale jeho mluvčí Josh Earnest vyjádřil znepokojení nad případy porušení příměří. "Zaznamenali jsme v té oblasti nižší míru násilí jak co do četnosti, tak intenzity útoků. Ale znepokojuje nás, že se příměří porušuje, a to i v dané oblasti. Také v dalších oblastech Sýrie není dodržován klid zbraní, k němuž se režim i opozice zavázaly," sdělil Earnest.

Státní média již informovala o několika porušeních příměří, když radikálové vypálili pár střel na vládou držené oblasti Aleppa a usmrtili jednu osobu.

Ve východní, opozicí kontrolované části města, nezaznamenali žádný nálet. Na tamních ulicích se objevili civilisté a také stánky s ovocem a zeleninou. Někteří lidé začali uklízet trosky před svými domy, jiní si vytáhli židle a popíjeli čaj. "Je to lepší, zas je tady provoz. Ale je tu stále strach, lidé se bojí, že bombardování a masakry začnou znovu," řekl majitel kavárny Muhammad Halvání. Minulý týden bylo Aleppo podle jeho slov "městem duchů".

Fronta An-Nusra, která coby radikální organizace není příměřím vázána, ohlásila novou bitvu, která má osvobodit oblast Chán Tumán jižně od Aleppa. Odpoledne a večer odtud byly hlášeny těžké boje.

Ostřelování dnes pokračovalo i na syrsko-turecké hranici, kde rakety vypálené z území ovládané Islámským státem zasáhly jih Turecka a zranily čtyři osoby. Město Kilis se stalo poslední dobou terčem podobných útoků opakovaně. Od začátku letošního roku tam zahynulo nejméně 16 lidí. Často jde o syrské uprchlíky, kteří se do Turecka uchýlili na útěku před boji v domovské zemi. Při dnešním útoku bylo rovněž poničeno několik budov a automobilů.

Podle syrského prezidenta Bašára Asada Damašek neakceptuje nic jiného než "jednoznačné vítězství" proti rebelům v severosyrském Aleppu a v celé zemi. Asad to uvedl v telegramu zaslaném svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, ve kterém mu poděkoval za ruskou vojenskou podporu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ