Nálety proti Islámskému státu si vyžádaly 23 mrtvých civilistů

Zahraničí
9. 3. 2017 12:56
Syrští dobrovolníci "Bílé helmy" odnášejí tělo mrtvého dítěte.
Syrští dobrovolníci "Bílé helmy" odnášejí tělo mrtvého dítěte.

Při bombardování severosyrské vesnice ovládané radikály z organizace Islámský stát (IS) zemřelo 23 civilistů včetně osmi dětí. Informovala o tom exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle ní je za náletem zřejmě mezinárodní koalice v čele s USA, která pomáhá syrským povstalcům v boji proti IS. Mluvčí koaličních jednotek také potvrdil dřívější informace z médií, že USA vyslaly do Sýrie dočasně asi 400 dalších vojáků.

"Nálety zasáhly obec Matab po půlnoci a pravděpodobně je provedla mezinárodní koalice vedená Washingtonem," řekl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Obec Matab leží asi 55 kilometrů jihovýchodně od Rakky a poblíž klíčové silnice spojující města Rakka a Dajr az-Zaur. Právě Rakka, poslední významná bašta IS v Sýrii, je nyní cílem syrských povstalců a mezinárodní koalice.

Ofenzivu za znovudobytí Rakky zahájily jednotky Demokratických sil Sýrie (SDF) s koalicí v listopadu. K městu postupují z několika směrů. V pondělí odřízly islamistům poslední pozemní únikovou silnici z města, což mluvčí SDF označil za velké vítězství. Dodal ale, že boje budou ještě tvrdé. USA odhadují, že v Rakce je ještě asi 4 tisíce džihádistů a na 200 tisíc obyvatel.

SDF jsou aliancí kurdských a arabských bojovníků, jejich hlavní složku tvoří kurdské milice YPG. Právě kvůli nim roste na severu Sýrie v posledních týdnech napětí mezi nimi a Tureckem, které v oblasti rovněž operuje, ale YPG označuje za "teroristickou organizaci".

V rámci SDF působí asi pět set členů amerických speciálních jednotek. Tento týden přinesl list The Washington Post informaci, že USA posílají do bojů o Rakku dělostřeleckou baterii své námořní pěchoty. Podle amerického deníku bylo nasazení dělostřelecké baterie v plánu už nějakou dobu, a nejde tak o součást záměru nového prezidenta Donalda Trumpa, který stanovil boj proti IS za jednu ze svých priorit.

Mluvčí koaličních jednotek americký plukovník John Dorrian potvrdil dřívější informace tisku o tom, že USA poslaly do Sýrie další vojáky. "Bavíme se o dalších asi 400 vojácích, kteří tam budou nasazeni dočasně," řekl Dorrian. Zdůraznil, že budou pomáhat SDF a nebudou v první linii. Podle Dorriana přijely jednotky do Sýrie "v několika předchozích dnech" a zahrnují dělostřelectvo námořní pěchoty a elitní jednotky (Rangers).

Pentagon tento týden také oznámil, že poslal jednotky k městu Manbidž, aby tam pomohly uklidnit napětí. Toto město dobyly z rukou IS jednotky SDF loni v létě. Zájem o něj má ale Turecko, které operuje na severu Sýrie od loňska, aby zamezilo většímu vlivu Kurdů na severu Sýrie u hranic s Tureckem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ