Násilí vzplálo v pákistánském Karáčí, <span>desítky mrtvých</span>

Zahraničí
3. 8. 2010 10:27
Karáčí se ponořilo do tmy, kterou sem tam prosvětlily požáry.
Karáčí se ponořilo do tmy, kterou sem tam prosvětlily požáry.
Karáčí se ponořilo do tmy, kterou sem tam prosvětlily požáry.

Nejméně 45 lidí bylo zabito a dalších 93 utrpělo zranění při politicky motivovaných násilnostech v pákistánské obchodní metropoli Karáčí, vyplývá z nemocničních zdrojů. Střety v Karáčí vypukly po pondělní vraždě představitele vládního Národního hnutí muhadžírů a jeho bodyguarda.

Ráza Haidar byl zastřelen v mešitě, kam se šel pomodlit za usmrceného přítele - střelci následně unikli na motorkách. Doslova pár minut po jeho smrti vypukly v několika částech Karáčí potyčky, rabování a žhářství. Ještě dnes ráno zněla ve městě střelba.

ČTĚTE TAKÉ: Pákistán: počet mrtvých při záplavách dosáhl 1500

Podle svědků se Karáčí propadlo do naprostého chaosu a anarchie. Uzavřeny byly školy, obchody i benzinové pumpy, život se prakticky zastavil. V noci ani nesvítilo pouliční osvětlení.

Mezi oběma stranami spory neustávají, ale toto násilí je výjimečné.Pákistánská vláda obvinila z Haidarovy vraždy hnutí Taliban a zakázanou militantní skupinu Sipahe sahaba Pákistán (Pákistánští strážci přátel Prorokových, SSP). "Podle dostupných informací to provedl Taliban a SSP," řekl federální ministr vnitra Rahmán Málik.

Málik rovněž oznámil, že v souvislosti s nepokoji zadrželi dvacet lidí a po městě byli rozmístěni policisté a příslušníci polovojenských jednotek, kteří mají znovu nastolit pořádek.

Nejnovější nepokoje obnovily obavy z nestability Karáčí, kde je s 18 miliony lidí největším městem a též ekonomickým centrem země. Podle některých zpráv se sem stahují bojovníci Talibanu, jež vyhnala ofenziva pákistánské armády z jejich základen na severozápadě Pákistánu.

Burza má strach

Někteří analytikové soudí, že nové násilnosti by mohly mít osudný dopad na pákistánskou ekonomiku. V Karáčí sídlí centrální banka i hlavní burza, jsou tu dva hlavní pákistánské přístavy a kanceláře většiny zahraničních společností investujících v Pákistánu.

"Toto by mohl být poslední hřebíček do rakve. Objem obchodů na burze byl beztak poslední dobou podprůměrný a toto by mohlo odradit zahraniční investory na pákistánském trhu," řekl ředitel místní makléřské firmy Árif Habíb.

Ulice Karáčí musí hlídat policie a polovojenské jednotky.Experti upozorňují, že všechny politické strany mají v Karáčí svá ozbrojená křídla a jsou zapleteny do zločineckých aktivit, sektářské rivality či kšeftů s cennými nemovitostmi. Politicky motivovaného násilí využívají i místní gangy a drogové mafie. Letos se ale násilí stupňuje, zatímco vloni takto zemřelo 152 lidí, od začátku roku do dneška už cifra přesáhla 170, napsal deník Los Angeles Times.

Muhadžírové jsou urdofonní muslimští přistěhovalci, kteří přišli do Karáčí po rozdělení Indie v roce 1947. Tvoří 70 procent obyvatel města a prostřednictvím strany dominují místní politické scéně. Ve městě je však silná rivalita mezi muhadžíry a sekulární Lidovou národní stranou (ANP), která reprezentuje paštunskou populaci. Přitom jsou obě členy federální koaliční vlády.

"ANP veřejně podporuje pozemkovou mafii," řekl LA Times lídr muhadžírů Ráza Harún. "Neříkáme, že je přímo zapletena ve vraždě Rázy Haidara, ale měli by být prošetřeni. ANP poštvává Paštuny a rozdmýchává etnické násilí."

To však odmítá Amín Chattak, provinční vrchní tajemník. "Muhadžírové se bojí, že se demografie Karáčí mění ve prospěch ANP a paštunské komunity, a proto zabíjejí Paštuny."

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ