Nejméně 22 uprchlíků včetně čtyř dětí a 11 žen přišlo ráno o život na jihozápadním pobřeží Turecka po potopení lodi, na níž se pokoušeli dostat na řecký ostrov Kos. Oznámila to turecká tisková agentura Dogan.
Na místě zasahovala turecká pobřežní hlídka, které se podařilo zachránit 211 lidí, jejichž původ nebyl prozatím zjištěn.
Tisíce běženců, zejména ze Sýrie, Afghánistánu a z Afriky, se už řadu měsíců snaží dostat z Turecka přes Egejské moře na řecké ostrovy, které pro ně představují vstupní bránu do Evropské unie. Jejich cesta je ale často riskantní, ať už kvůli neklidnému moři nebo technicky nevyhovujícím plavidlům.
Turecké bezpečnostní složky i v pterý zastavily stovky běženců, většinou ze Sýrie, kteří směřovali na západ k turecko-řecké pozemní hranici. V této oblasti se tak otevírá nejspíš další fronta, kudy se budou chtít migranti dostat do Evropy.
Turecká policie postavila zábrany nedaleko pohraničního města Edirne, které leží asi 17 kilometrů od řecké hranice. Po silnici tam mířily stovky lidí a další desítky se jich vydaly k hranici přes okolní kopce. Místní úřady ve snaze omezit obrovský přiliv migrantů zastavily veškeré autobusové spojení mezi Istanbulem a Edirne. "Zachraňte nás před utonutím," skandoval v úterý dav běženců s transparenty v rukou na hlavním autobusovém nádraží v Istanbulu.
V Turecku je teď asi dva miliony uprchlíků. Podmínky, ve kterých žijí, jsou často nevyhovující, a tak se snaží dostat jakýmkoli způsobem do nedalekého Řecka. "Život je tady opravdu těžký, nabídli nám přístřeší, ale nic víc. Nemáme žádná práva, potřebujeme práci, tu nám ale tady nedají," citovala agentura Reuters jednoho ze syrských uprchlíků, který měl namířeno do Evropy.