Afghánské drogy zabíjejí víc lidí, než kolik jich v Afghánistánu padne v boji s radikálními islamisty. Opiové peníze umožňují Talibanu, s nímž spojenci bojují, financovat válečnou mašinérii a vyzbrojovat se moderními zbraněmi.
Opiový trh dosahuje objemu asi 65 miliard dolarů (1,12 bilionu korun), uvádí zpráva OSN. Na droze a odvozeném heroinu je závislých asi patnáct milionů lidí. Opiu se připisuje 100 tisíc úmrtí ročně.
Z Afghánistánu pochází 92 procent drogy, zemi opouští asi 3500 tun opia (a ekvivalentu opia ve formě heroinu) ročně. Korupce a afghánsko-pákistánské pomezí mimo kontrolu způsobují, že v zemi se daří zadržet jen asi dvě procenta produkce.
Na následky závislosti na Afghánských drogách umírá ročně víc Rusů, než kolik v Afghánistánu padlo sovětských vojáků, uvádí se ve zprávě OSN.
„Afghánsko-pákistánské pomezí se proměnilo v největší zónu volného obchodu s čímkoli nelegálním: drogami, zbraněmi, součástkami k bombám, chemikáliemi... i s lidmi," řekl Antonio Maria Costa, šéf kanceláře OSN pro boj s drogovým zločinem.
ČTĚTE TAKÉ: Kábul: Svět má problém, na prezidentsví zbyl jen gauner
Foto: Reuters a Pentagon