Nemoci a hlad si ve válkou zmítaném Jemenu každý den vyžádají na 130 dětských životů. Více než 50 000 dětí v zemi letos už takto zemřelo. S odkazem na sdělení organizace na ochranu dětí Save the Children o tom informovala agentura AP.
Jemen se potýká s těžkou humanitární krizí, v zemi se po většinu letošního roku šířila cholera a nedostatek potravin měl za důsledek podvýživu značné části populace. V současné chvíli Saúdská Arábie, která vede v Jemenu koalici proti šíitským povstalcům, zavedla blokádu letišť a přístavů, což podle OSN humanitární krizí ještě více prohloubí.
Začátkem měsíce byla z Jemenu vypálena raketa na letiště u Rijádu, Saúdská Arábie následně uvedla, že šlo o raketu íránské výroby a že ji vypálili šíitští povstalci, které Írán podporuje. V reakci na útok Rijád zavedl v Jemenu blokádu, po kritice OSN a humanitárních organizací oznámil, že ji postupně zruší.
OSN upozornila, že uzavření přístupových cest zhorší humanitární situaci jemenských civilistů. Nebudou-li zásobovací trasy obnoveny, bude to znamenat katastrofu pro sedm milionů lidí v zemi, v níž už nyní panuje nejhlubší humanitární krize na světě, oznámila OSN.
Menšinoví šíitští Húsíové v Jemenu bojují proti vládě prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele s Rijádem. Od března 2015, tedy od intervence koalice arabských zemí, si boje v Jemenu vyžádaly více než 8000 lidských životů.