Nepokoje v muslimském Sin-ťiangu: <span>140 mrtvých</span>

Zahraničí
6. 7. 2009 09:00
Televizní stanice CCTV zachytila nepokoje v Číně.
Televizní stanice CCTV zachytila nepokoje v Číně.
Televizní stanice CCTV zachytila nepokoje v Číně.

Při nepokojích v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny bylo zabito 156 lidí, dalších více než 800 osob utrpělo zranění. Dnes to s odvoláním na čínská média. Pokud se tato bilance potvrdí, jednalo by se o nejkrvavější potlačení protestu v Číně od zákroku na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

V regionálním hlavním městě Urumči podle oficiální tiskové agentury Nová Čína vyšlo do ulic asi tisíc až tři tisíce Ujgurů, kteří prý napadali kolemjdoucí, zapalovali auta a střetli se s policií. Ta později ve městě obnovila pořádek a úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení.

Stovky lidí byly pozatýkány. Agentura Nová Čína zatím nijak nevysvětlila, jak je možné, že zemřelo tolik lidí. Vláda viní z rozdmýchávání násilí exilové ujgurské skupiny, zatímco v zahraničí žijící Ujgurové tvrdí, že vinu nese policie, která násilně zakročila proti poklidnému protestu.

Stanici CCTV se podařilo natočit rabování v provincii Sin-ťiang.Podle amerického turisty, byla atmosféra v Urumči "velmi napjatá". "V neděli půl hodiny po poledni (po 18.30 SELČ) jsem slyšel dvě exploze, které zněly jako střelba a následovaly několik minut po sobě," vypráví šestadvacetiletý turista, který si nepřál být jmenován. "Pak jsem slyšel střelbu a viděl přijíždět čínskou policii v obrněných vozidlech, a taky dva autobusy plné vojáků a dvě nákladní auta s dalšími vojáky na korbě."

Ujgurští separatisté na scéně

Nepokoje popsala také další svědkyně, etnická Číňanka, která je sledovala z jedenáctého patra porodnice v Urumči. Podle ní manifestace nejprve vypadala jako studentský pochod, ale pak se zvrhla. "Ujgurové zaútočili na motocyklisty kamením. Zaměřovali se jen na etnické Číňany (Chany)," říká.

"Zapálili nejméně deset autobusů a převraceli auta. Vytloukali výklady obchodů a snažili se vniknout do nemocnice. Rychle dorazila pořádková policie a zavřela mříže na dveřích. Měli jsme strach. Teď jsme uzavření uvnitř," dodala.

Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy.

Jeden z Ujgurů zabitý při protestech v Urumči.Podle vlády provincie Sin-ťiang mohou za vypuknutí nynějšího násilí ujgurské exilové skupiny. "Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za nepokoji stojí separatistický Světový ujgurský kongres v čele s Rebijou Kadírovou," citovala Nová Čína z vládního prohlášení. Nepokoje prý byly "vyprovokovány a řízeny ze zahraničí". Kadírová žije ve Spojených státech. Sin-ťiangské úřady ujgurský exil obvinily z toho, že organizuje útoky na etnické Číňany. Nicméně zástupci Ujgurů v exilu tvrdí, že policie střílela na účastníky pokojné demonstrace.

Protestující požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé.

Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ