Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Jeruzalém zůstane navždy hlavním městem Izraele a nebude nikdy rozdělen. Jeho slova vyvolala rozhořčenou reakci Palestinců, podle nichž tak Netanjahu říká, že izraelsko-palestinský konflikt bude "věčný".
"Říkám tu totéž, co jsem řekl v USA: sjednocený Jeruzalém vždy patřil, patří a bude navždy patřit nám a nebude nikdy znovu rozdělen," citovaly agentury Netanjahuovo prohlášení při slavnostní ceremonii v den 42. výročí izraelského obsazení východní části města za šestidenní izraelsko-arabské války v roce 1967. Izrael si červnovou událost připomíná dnes podle židovského lunárního kalendáře.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie: Izrael zabírá východní Jeruzalém
Palestinec zbořil svůj dům v Jeruzalémě: Je to menší zlo
Izrael obsazenou část Jeruzaléma připojil ke svému území a tato anexe byla fakticky završena 30. července 1980, kdy Izrael přijal "základní zákon" prohlašující Jeruzalém za své "nedělitelné, věčné hlavní město".
Hrozí nový ostnatý drát napříč městem?
Palestinci, kteří usilují o svůj nezávislý stát na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, však vytrvale vznášejí nárok na východní Jeruzalém jako na hlavní město budoucího státu.
Netanjahuův postoj je podle hlavního palestinského vyjednávače Saíba Irikáta úderem na cestě k proklamovanému cíli vyřešit konflikt s Izraelem "dvěma státy pro dva národy". "Svými (dnešními) slovy pan Netanjahu říká, že stav konfliktu bude věčný," citovala Irikáta agentura Reuters.
Netanjahu, jehož pravicová koalice se ujala úřadu před necelými dvěma měsíci, také řekl, že jenom izraelská svrchovanost nad jednotným Jeruzalémem zaručí svobodné praktikování víry a přístup ke svatým místům pro všechna tři hlavní monoteistická náboženství.
Netanjahuovo prohlášení o Jeruzalémě se shoduje s výrokem amerického prezidenta Baracka Obamy v loňské prezidentské kampani. V projevu před proizraelskou lobbistickou skupinou tehdy Obama řekl, že Jeruzalém "zůstane hlavním městem Izraele a musí zůstat nerozdělený".
Později řekl, že Palestinci a Izraelci musejí jednat o statusu Jeruzaléma. "Nechceme mít ostnatý plot napříč Jeruzalémem, jako tomu bylo před válkou v roce 1967," vysvětlil.
Status Jeruzaléma patří společně s hranicemi budoucího palestinského státu a otázkou dalšího osudu palestinských uprchlíků ke hlavním sporným bodům, na nichž vázne izraelsko-palestinský mírový proces. Palestinci opakovaně zdůrazňovali, že bez východního Jeruzaléma nebude žádná mírová dohoda s Izraelem.
Foto: Reuters