Nová, dočasná státní vlajka Iráku dnes poprvé zavlála nad budovou parlamentu v Bagdádu. Mnozí prostí Iráčané ale nemají z tohoto symbolu rozchodu s minulostí žádnou velkou radost.
Ceremonii vztyčování vlajky v silně opevněné bagdádské zelené zóně předsedal premiér Núrí Málikí a přihlíželi jí členové kabinetu a přední hodnostáři.
Nové státní vlajky se Irák dočkal bezmála pět let po svržení režimu Saddáma Husajna. O její kompromisní podobě rozhodl 22. ledna parlament, který tak vyšel vstříc požadavkům kurdské menšiny. Ti dosavadní vlajku odmítali jako prapor, pod ním byli za Saddámova režimu pronásledováni a zabíjeni.
Na pozměněné irácké vlajce zůstaly zachovány dosavadní barvy červená, bílá a černá. Zmizela ale trojice zelených hvězd na bílém pozadí a nápis Allahu Akbar (Bůh je velký) už není kopií Saddámova rukopisu, nýbrž je vyveden jiným typem arabského písma. Hvězdy údajně symbolizovaly někdejší Saddámovu stranu Baas, která měla tři deklarované cíle: jednotu, svobodu a socialismus.
"Zavlaje nad celým Irákem, v Kurdistánu, od severu k jihu," řekl dnes vládní mluvčí Alí Dabbagh o dočasné vlajce, která má být do roka nahrazena definitivní podobou na základě schváleného zákona.
To ale není tak jisté. Představitelé nejméně jednoho města, Fallúdži v západoirácké provincii Anbár, předem prohlásili, že novou vlajku používat nebudou.
"Je to katastrofa. Používám starou vlajku, v úřadě i doma," řekl starosta této někdejší bašty sunnitského odporu, Saád Rašíd.
Také mnozí prostí občané, kteří neviděli ve staré vlajce žádnou velkou spojitost se sunnitou Saddámem Husajnem, si na znak protestu ozdobili starými vlaječkami svá auta.
Mnozí by byli radši, kdyby se vláda zaměřila spíše na zlepšování základních služeb, například dodávek elektřiny a vody.
Foto: AP