Drzý hlodavec
Novozélandské město zamořily krysy, žerou krmivo pro kuřata
18.06.2019 05:50 Původní zpráva
Titirangi, západní předměstí novozélandského Aucklandu, zamořily krysy. V oblasti známé tím, že se tam volně potulují kuřata a hojně cvičí jóga, jsou krysy v místních novinových plátcích popisovány jako nesmírně drzé, někteří jedinci dosahují délky až 30 centimetrů. Zprávu přinesl server CNN.
Místní reportér Don Rowe prozradil, že v centru Titirangi viděl kolem 30 až 40 krys během dvaceti minut. "Jen tak si běhaly kolem a krmily se nějakými obilovinami. Nikdy nebyly tak drzé a nikdy jich nebylo tolik. Nemají strach z vozidel, nebojí se ani lidí," řekl pro CNN.
Obyvatelé oblasti začali začátkem měsíce na facebooku sdílet, že se krysy v okolí asi poněkud přemnožily a "za denního světla si vesele pobíhají po vesnici". Vykrmeny nejspíš jsou z krmiva pro divoká kuřata, jež bloudí kolem, tvrdí předseda místní rady Greg Presland. V následujících dnech hodlá představit konkrétní plán na jejich odstranění. "Všichni je nenávidí," prohlásil.
Místní komunita je ale v otázce řešení "krysí krize" rozdělena. Zatímco někteří jsou jejich přemnožením znepokojeni, jiní se domnívají, že ti druzí chtějí krysy využít jako záminku pro zlikvidování volně žijících divokých kuřat a pro ospravedlnění použití pesticidu 1080 (fluoroctanu sodného) na hubení vačic, králíků a jiných invazivních druhů zvířat právě včetně krys.
"Nedá se s tím moc dělat, i když nechcete vyhladit také všechno kolem. Krysy se množí rychle a je jich hodně," obhajuje Rowe případné použití pesticidu, které by kromě krys vyhubilo právě také kuřata.
Nový Zéland je z historického hlediska především zemí ptáků. Jedinými přirozenými savci tam jsou netopýři. Hlodavci krmící se různými semeny a plody jsou ale pro celý australský kontinent - především pro ptáky - nebezpečnou hrozbou. Krysy se totiž mimo jiné živí ptačími vejci a jejich populace se pohybuje v řádu milionů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.