Oběti dětských vojáků v jemenské válce

Zahraničí
17. 4. 2015 09:32
Jemenský chlapec se zbraní v ulicích hlavního města Saná.
Jemenský chlapec se zbraní v ulicích hlavního města Saná.

Rašád Husajn Násir se v jedné z ulic jemenského hlavního města Saná opírá o potlučený náklaďák a v ruce drží svou bojovou pušku. "Je povinností každého pozvednout zbraň a bránit svou vlast," říká s chlapeckých úsměvem na tváři. Rašádovi je 15 let a stejně jako mnoho dalších chlapců se připojil k silám, které kladou odpor šíitským povstalcům. Ti dobyli metropoli Saná a svým postupem na jih vyvolali v nejchudší zemi arabského světa válku, jejíž součástí se staly i letecké údery arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Děti tvoří v jemenské válce podle nejnovějších odhadů Dětského fondu OSN (UNICEF) asi třetinu všech bojovníků. Miliony dětí se navíc ocitly uprostřed chaosu a řada z nich tráví bezesné noci s přikrývkou na hlavě pod postelí.

Od 26. března, tedy od počátku náletů arabské koalice na Jemen pod vedením Saúdské Arábie, už zahynulo více než 600 lidí. Desítky z nich byly děti. Údery cílí na pozice šíitů, jejichž povstání začalo v severním Jemenu. Později se spojili s příznivci někdejšího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, dobyli hlavní město Saná a pak velkou část západu země. Mezinárodně uznávaná hlava státu, prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, musel odejít do exilu.

Nepokoje ve města Saná.Mezinárodní organizace považují kohokoli pod 18 let věku za dítě, což znamená, že dětí je na obou stranách jemenského konfliktu mnoho. Na kontrolním stanovišti šíitů v obci Bání Hušajíš, asi 20 kilometrů od Saná, stojí chlapci, kteří tvrdí, že jsou dobrovolníci a bojují zadarmo. "Nepřišel jsem kvůli penězům, přicházím bránit svou vlast," říká šestnáctiletý Ahmad Sálih. Jeho rodina prý dokonce darovala povstalcům peníze, aby se do bojů mohli zapojit i další chlapci.

Šíité, stejně jako další jemenské skupiny, mají hojné zkušenosti s verbováním dětských bojovníků, některým je často jen deset let. Jemenská kultura je hluboce zakořeněná v kmenových tradicích a je tu poměrně běžné, že chlapci sahají ke zbraním v nízkém věku.

Jemen je podle Organizace spojených národů jednou z osmi zemí světa, v nichž děti slouží dokonce i v řadové armádě. Humanitární organizace Save the Children tvrdí, že až polovina všech jemenských chlapců nad 12 let se účastní bojů na jedné ze stran konfliktu. Někteří z nich teď hlídkují v ulicích velkých měst, například v Adenu, někdejší britské kolonii, kde boje zuří naplno. Jeden z lékařů adenské nemocnice reportérům listu The Telegraph řekl, že těla mladých lidí pokryla ulice přístavního města. "Ty mrtvoly pořád leží na ulicích - nikdo je neodnesl." 

V Adenu také několik mladých bojovníků zmizelo, s největší pravděpodobností je unesli jejich protivníci. Obyvatelé města popisují, jak bojovníci nakládají mladé chlapce na korby vozů. "Většina z nich ani neví, co dělají. Tvrdí, že jim jejich velitelé slíbili, že půjdou do nebe," říká aktivista Intisár Sanán. Děti jsou často nuceny bojovat (ilustrační foto).

Ačkoli jemenský konflikt vyrůstá z řady komplikovaných místních sporů, rychle se proměnil v platformu pro měření sil regionálních velmocí Saúdské Arábie a Íránu. Teherán, který podporuje šíitské povstalce, poprvé veřejně zasáhl do konfliktu minulý týden, když vyslal směrem k Adenskému zálivu válečné lodě a nálety koalice pod vedením Saúdské Arábie označil za "zločin" a "genocidu".

Organizace na obranu lidských práv kritizují obě strany sporu, který má katastrofální dopady na civilní obyvatelstvo. Už před válkou bylo přitom přes 60 procent obyvatel Jemenu odkázáno na humanitární pomoc. Teď pomalu docházejí potraviny i paliva.

Podle mnohých trpí vůbec nejvíce právě jemenské děti. Více než desítka rodičů, které The Telegraph oslovil, uvedlo, že jsou jejich děti traumatizované neustálou ohlušující střelbou a výbuchy bomb. "Až tahle válka skončí, zasáhne naše děti psychologická krize," říká lékař Muhíb Ubád. "Přál bych si, abych to dokázal zastavit, ale válka je všude," dodává.

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ