Značnou pozornost vyvolal v Číně soud s handicapovaným mužem, který letos v červenci odpálil na pekingském letišti podomácku vyrobenou nálož. Jak dnes informovala čínská televizní stanice CCTV, muž u soudu znovu zopakoval, že svůj čin provedl, protože neměl jinou možnost, jak se dobrat nápravy. A veřejnost stojí do značné míry na jeho straně, dodala CCTV.
"Cítím k němu sympatie. Myslím, že zašel do extrému, protože už neměl jinou možnost, jak přitáhnout ke svému případu pozornost. Spáchal zločin, ale společnost mu nedala příležitost jeho problém vyřešit," citovala CCTV jednoho z uživatelů čínského internetu. "Podobné případy jsou čím dál tím častější, cítím se venku méně v bezpečí."
Čtyřiatřicetiletý Ťi Čung-sing, který svým zoufalým činem chtěl upozornit na příkoří, jež se mu stalo, byl k soudu dovezen na nosítkách a v pyžamu, protože se stále ještě nezotavil z následků výbuchu, který ho připravil o levou ruku. V úterý před soudem uvedl, že nálož vybuchla náhodně, když se snažil policii zabránit, aby mu ji sebrala. Popřel, že by výbušné zařízení sám sestavil, a poprosil soud, aby "mu dal ještě jednu šanci".
Ťi se přestěhoval z východočínské provincie Šan-tung, aby pracoval jako řidič motocyklu v jihočínském městě Tung-kuan. Tady ho v roce 2005 údajně tvrdě zbili policisté a on kvůli tomu zůstal částečně ochrnutý na vozíku. Pokud ho soud shledá vinným, hrozí mu minimálně tři roky vězení. Pravděpodobnějších je ale sedm až deset let. Soud neupřesnil, kdy vynese verdikt.
Jeho čin přitáhl pozornost k hloubce frustrace, kterou někteří Číňané cítí při marné snaze dobrat se spravedlnosti za skutečné či jen domnělé křivdy.
Po výbuchu na letišti čínské sdělovací prostředky uvedly, že Ťi "ztratil veškerou víru ve společnost" kvůli neúspěšnému boji za odškodnění. Televizní stanice Phoenix TV upřesnila, že Ťi byl velmi frustrovaný čínským systémem petic, který umožňuje občanům podávat stížnosti přímo ministerstvům.
Tyto petice jsou však často ignorovány, a proto jejich autoři v posledních letech čím dál častěji pořádají protesty po celé Číně a někteří sáhnou i po násilí, aby na své případy upozornili.