Čínská vláda vyzvala k zakročení proti rostoucímu počtu okázalých svateb v zemi. Ministerstvo pro občanské záležitosti odsoudilo extravagantní svatební obřady i předražené svatební dary. Neslučují se podle něj se socialismem i čínskou kulturou, napsal web deníku The Daily Telegraph.
Kromě socialistických a čínských kulturních hodnot by měli Číňani do plánování svateb a rodiny zahrnout také politickou ideologii prezidenta Si Ťin-pchinga, uvedli vládní činitele na víkendové konferenci o svatební reformě. Místní úřady nyní budou muset vytvořit více specifická nařízení o svatební etiketě. Obřady by tak měly být jednodušší a více tradiční.
Svatby jsou v Číně příležitostí blýsknout se bohatstvím; kromě vysokých výdajů za hostiny a svatební oblečení se utrácí i za svatební fotografie v zámoří. Zároveň platí, že čím okázalejší svatba, tím dražší musí být i svatební dary.
Peking se snaží proti okázalým obřadům zakročit už několik let. Nejdříve se tamní činitelé zaměřili na přehnané pohřby, na něž některé rodiny najímaly striptérky nebo profesionální smuteční hosty; někteří se kvůli pořádaní velkolepých pohřebních obřadů i zadlužili. Nyní se čínské úřady soustředí na honosné svatby.
Jeden z čínských regionů zavedl pro svatby omezení už loni. Například svatebních hostů nesmí být více než 200 a hodnota svatebních darů nesmí přesáhnout 60 tisíc jüanů (bezmála 200 tisíc korun). Auta i nemovitosti nejsou jako dary přípustné.
Úřady chtějí mimo jiné zakročit proti násilí, které v posledních letech vzrostlo při tradičních žertech pro nevěstu a ženicha. Ty měly původně odlehčit atmosféru před "velkým dnem". V běžné praxi však často přerůstají v násilné i sexuální trestné činy.