USA, Izrael a palestinská samospráva jednaly o způsobu, jak zachránit mírové rozhovory ohrožené vypršením moratoria na výstavbu v židovských osadách. Podle izraelských sdělovacích prostředků se dá očekávat, že se na toto téma bude jednat ještě několik dní.
Desetiměsíční částečné moratorium na výstavbu v osadách na západním břehu Jordánu vypršelo dnes o půlnoci. Osadníci jeho konec začali oslavovat už v neděli, mnozí k tomu přijeli s míchačkami a buldozery, aby dali najevo, že stavby budou zahájeny.
Podle agenturních zpráv se v osadách výstavba skutečně obnovila, ale jen v některých a zatím spíše v symbolickém rozsahu. Buldozery se daly do práce zejména v osadě Adam na severu Předjordánska, kde mají být postaveny tři desítky bytů, oznámil izraelský veřejný rozhlas. Stavební činnost se podle izraelské televize má obnovit přinejmenším v osmi dalších osadách.
Podle izraelského vojenského rozhlasu se ale bezprostředně po skončení moratoria nepočítá s novým stavebním boomem v osadách. Vypršení moratoria sice umožňuje každému jednotlivci a všem institucím zahájit výstavbu, jestliže k ní už mají povolení z doby před deseti měsíci, poptávka po nových bytech je prý ale poměrně nízká, mnozí lidé se očividně zdráhají za dané situace investovat do bytů v osadách peníze.
Váhavě přistupují k novým stavebním projektům také banky a developerské firmy, citovala agentura AP starostu osady Efrat Odeda Reviviho. Obávají se prý totiž, že výstavba bude znovu zastavena.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli dvakrát hovořil telefonicky s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Krátce po nedělní půlnoci vydal jeho úřad prohlášení, že Izrael je připraven v příštích dnech intenzivním vyjednáváním dospět k řešení, jak udržet rozhovory při životě. Netanjahu Palestince vyzval, aby v rozhovorech pokračovali. "Mé úmysly dosáhnout mírové dohody jsou seriózní a čestné," sdělil Netanjahu.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás Netanjahua požádal o prodloužení moratoria. Dal najevo, že oficiálně rozhovory neukončí, dokud se neporadí se zástupci Ligy arabských států. Palestinci požádali o jejich setkání 4. října, čímž poskytli diplomatům zhruba týden na vyjednávání o kompromisu.
Územní kompenzace?
Zvláštní americký zmocněnec pro Blízký východ George Mitchell se v neděli sešel v New Yorku s palestinským vyjednávačem Saíbem Irikátem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley řekl, že USA usilují o to, aby rozhovory pokračovaly.
Mírová jednání byla po dvacetiměsíční pauze obnovena 2. září, ale Palestinci od počátku hrozili ukončením, pokud Izrael začne znovu stavět v osadách. Desetiměsíční moratorium na výstavbu bylo vyhlášeno koncem loňského listopadu. Netanjahu zákaz výstavby sice prodloužit nechce, ale dal najevo, že bude chtít budování omezit na minimum.
Osady jsou jednou z překážek dohody o budoucím palestinském státě, který má vzniknout na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na západním břehu žije ve více než 100 osadách na 300 tisíc Židů. Izrael chce velké bloky těchto sídlišť připojit v rámci mírové dohody ke svému území a palestinské straně za to nabídnout územní kompenzaci. Někteří izraelští politici současné vzrušení kolem moratoria považují za nesmyslné a navrhují, aby se ze všeho nejdřív vyjednávači dohodli na budoucích hranicích. V nich pak bude možné stavět bez problémů, i když mírové rozhovory ještě budou pokračovat.