Islamabád popřel, že by poskytl Číně přístup k troskám vrtulníku Spojených států, který havaroval při květnovém zásahu komanda proti Usámovi bin Ládinovi.
Zprávu o návštěvě čínských agentů u stroje, který byl podle všeho vybaven technologií stealth znemožňující zachycení radarem, přinesl o víkendu list Financial Times.
"Tyto výčitky postrádají jakýkoli reálný základ," řekl dnes mluvčí pákistánské armády generálmajor Asar Abbás. Podle Abbáse je tato zpráva součástí kampaně proti pákistánským bojovým složkám.
Nejmenovaný pákistánský vysoký vojenský představitel citovaný agenturou AFP rovněž odmítl, že by Číňané americký vrtulník viděli. Připomněl, že trosky stroje byly předány Američanům krátce po incidentu.
Deník Financial Times s odvoláním na zdroj z výzvědných kruhů v neděli napsal, že "USA mají informace, že Pákistán, především (pákistánská tajná služba) ISI, umožnil čínským vojákům přístup k havarované helikoptéře v Abbottábádu".
Spojenci proti Indii
Pákistán, který udržuje s Čínou blízké vztahy, prý dovolil čínským tajným agentům trosky vyfotografovat a odebrat vzorky speciálního pláště stroje. Washington přitom výslovně žádal, aby Islámábád nikoho k vrtulníku nepouštěl.
Deník The New York Times, který přišel s podobnou zprávou jako Financial Times, upřesnil, že podezření Američanů vychází z odposlechů telefonických rozhovorů, v nichž pákistánští představitelé navrhují pozvat na místo nehody Číňany.
O připravované likvidaci šéfa al-Kajdy v Abbottábádu, který je vzdálen asi