Pákistánský parlament rozhodl, že země se nepřipojí ke koalici vedené Saúdskou Arábií, která podniká nálety na šíitské povstalce v Jemenu. Poslanci zároveň vyzvali k řešení jemenského konfliktu prostřednictvím mírového dialogu.
Saúdská Arábie nedávno požádala svého věrného spojence Pákistán, aby pomohl koaličním jednotkám v Jemenu a poskytl své lodě, letadla a vojáky.
Pákistánští zákonodárci diskutovali o možné angažovanosti v Jemenu několik dní. Poslanci jednomyslně odhlasovali rezoluci, podle níž "by měl Pákistán zachovat neutralitu v jemenském konfliktu, aby mohl hrát aktivní diplomatickou roli s cílem ukončení krize".
Většina obyvatel Pákistánu jsou vyznavači sunnitské větve islámu, stejně jako populace Saúdské Arábie. V Pákistánu žije ale také šíitská menšina a země sdílí dlouhou hranici s Íránem, který je vůdčí šíitskou silou v regionu.
Islámábád se od počátku zdráhal zasáhnout do války v Jemenu, v níž proti sobě stojí sunnité a šíité, a do saúdskoarabsko-íránského sporu v oblasti.
Saúdská Arábie se rozhodla pro nálety proti šíitským povstalcům v Jemenu poté, co vzbouřenci vyhnali prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího a zahájili útok na významný jihojemenský přístav Aden. K Saúdské Arábii se připojily Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Od zahájení náletů 26. března přišlo o život přes šest set lidí a sto tisíc Jemenců opustilo domovy.
Pákistán se nepřipojí k náletům proti jemenským rebelům
Zahraničí
10. 4. 2015 11:05Lidé v jemenském Saná prchají před náletem Saúdské Arábie.