Pákistánci protestují <span>proti pomalé pomoci </span>po povodních

Zahraničí
16. 8. 2010 15:36
Protestující v Sukkuru zablokovali silnici.
Protestující v Sukkuru zablokovali silnici.

Protestující v Sukkuru zablokovali silnici.Pákistánské úřady se jen pomalu vypořádávají s překážkami při poskytování pomoci obětem katastrofálních záplav, které si vyžádaly přes 1600 lidských životů a postihly na dvacet milionů obyvatel. Stovky přeživších, kteří si stěžují na pomalé rozdílení pomoci, na protest zablokovaly dálnici na jihu země.

Demonstranti blokující průjezd u těžce postižené oblasti Sukkur v provincii Sindh si stěžovali, že s nimi úřady jednají jako se zvířaty. Vládní činitelé jim prý předali potraviny, pouze když byli přítomni zástupci médií.

ČTĚTE TAKÉ: Pákistánští vojáci vyhánějí oběti záplav holemi 
                        Pákistán: počet mrtvých při záplavách dosáhl 1500

Dvoutýdenní záplavy, které postupně postihly zhruba pětinu pákistánského území v pásu od severozápadního území až po jižní provincii Sindh, změnily život šesti milionům dětí. V provizorních útulcích ve školách či ve stanových městečcích vybudovaných podél silnic trpí vedrem, sužuje je hmyz a trápí je nemoci zažívacího traktu způsobené převážně nevhodnými hygienickými podmínkami. I v této situaci se ale nezletilí pokoušejí najít si jakoukoliv práci.

Zaplavený Džaffarabád.

Dětský fond OSN (UNICEF) se snaží všem dětem dodat sušenky se zvýšeným obsahem kalorií, aby předešel podvýživě, která je živnou půdou pro číhající nemoci.

Děti jsou zranitelnější než dospělí mimo jiné proto, že nedokážou kontrolovat svou žízeň a pijí jakoukoliv vodu v dosahu, což zvyšuje riziko nákazy cholerou a dalšími chorobami přenášenými vodou. K tomu všemu se přidávají psychické problémy, upozornil mluvčí UNICEF Sami Abdul Malik.

Vyplavení vesničané zachraňují, co se dá.Světové společenství shromažďuje na pomoc Pákistánu stamiliony dolarů alespoň té nejnutnější počáteční podpory. Z ní se ale do země dostala podle OSN zatím jen čtvrtina.

Distribuce na pákistánském území rovněž vázne, do mnoha postižených regionů se po zemi dostávají jen osli či jiná nákladní zvířata a i ta už jsou vyčerpaná. Pro vzdušnou přepravu je nedostatek vrtulníků, stejně jako člunů pro přepravu po vodě. Mnohé vesnice zůstávají stále nepřístupné, takže se jejich obyvatelé snaží přežít a pomáhat svým raněným a nemocným s fakticky nulovými prostředky. Situaci navíc zhoršují pokračující lijáky a následné sesuvy půdy.

Rozsah katastrofy vzbuzuje obavy z destabilizace země. Zároveň rostou obavy západních spojenců Pákistánu, zejména pak USA, že nezvládnutí situace ze strany pákistánské vlády nahrává extremistickým organizacím, které se do některých oblastí dostávají s pomocí mnohem rychleji.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ