Peking <span>honí vůdce</span> protestů v Tibetu

Zahraničí
22. 3. 2008 16:26
Sobotní protestní pochod v Indickém městě Dharmsala.
Sobotní protestní pochod v Indickém městě Dharmsala.

Sobotní protestní pochod v Indickém městě Dharmsala.Peking dal v sobotu najevo, že je odhodlán protičínské nepokoje v Tibetu rozhodně potlačit. Čínské úřady stále pátrají po vůdcích protestů a na různých místech Tibetu jsou podle agentury AP vyvěšeny vyhlášky se jmény 21 "nejhledanějších zločinců".

Skupina předních čínských intelektuálů a disidentů v sobotu vyzvala vedení země k dialogu s dalajlamou a k povolení vstupu do Tibetu mezinárodním vyšetřovatelům.

Protičínské protesty začaly ve Lhase 10. března, podnětem bylo výročí neúspěšného tibetského povstání v roce 1959 proti čínské vládě. Po čtyřech dnech přerostly demonstrace v násilí, v tibetské metropoli vypálili demonstranti řadu obchodů a následně se nepokoje přelily i do sousedních čínských provincií. Další šíření neklidu potlačil až tvrdý zásah čínských bezpečnostních sil.

Podle nejnovějších čínských oficiálních údajů přišlo při násilnostech o život 22 lidí, tibetské exilové organizace uvádějí na 140 mrtvých či až několik set, a to nejen v Tibetu, ale i v dalších regionech, kam se protesty rozšířily.

"Za snahami odpadlických sil musíme vidět nečisté úmysly... Musíme udržet prapor sociální stability a rozhodně potlačit spiknutí takzvaných Tibetských nezávislých sil," napsal pekingský list Žen-min ž'-pao (Lidový deník), který je tiskovým orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny.

Ve Lhase je klid, demonstrace se přelily do Indie

V metropoli po zásahu čínských oddílů nastalo částečné uklidnění.V tibetské metropoli nicméně po zásahu čínských oddílů nastalo částečné uklidnění. Otevírají se opět obchody, policejní přítomnost je ale citelná. Početné vojenské a policejní jednotky jsou nejen ve Lhase, ale i v širokém okolí a dokonce i v západní Číně, kde žije přes dva miliony Tibeťanů.

Stovky lidí v sobotu demonstrovaly na podporu Tibetu a dalajlamy v severoindickém městě Dharamsála. Mezi nimi bylo mnoho místních indických obchodníků. Dharamsála je exilovým sídlem dalajlamy. "Modlíme se, aby dalajlamovo pokojné úsilí vyjednávat s Čínou přineslo ovoce," řekl agentuře AP jeden z organizátorů demonstrace.

Dalajlama v sobotu v indickém hlavním městě Dillí vedl modlitbu pro své stoupence. Jeho jediným komentáře pro média byla slova "Nemám co říci."

Čína vyhlásila hon

Agentura Nová Čína oznámila, že tři z 21 hledaných "zločinců" už jsou v rukou úřadů - dva se podařilo dopadnout, třetí se vzdal sám. Všichni jsou obviněni z ohrožování bezpečnosti státu, rabování, ničení a žhářství.

Podle Nové Číny kromě toho policie zadržela 24 jiných lidí a dalších 183 osob se přihlásilo úřadům z vlastní vůle.

Ve čtvrtek státní orgány poprvé přiznaly, že policie při potlačování nepokojů střílela na demonstranty, ovšem v legitimní obraně. Při tom údajně v neděli zranila čtyři osoby v provincii S´-čchuan.

Pusťte do Tibetu média

Protičínské protesty začaly ve Lhase 10. března.Třicítka spisovatelů, univerzitních profesorů a obránců lidských práv vyzvala v otevřeném dopise vládní komunistickou stranu, aby změnila postoj a zahájila přímý dialog s duchovním vůdcem tibetských buddhistů. K takovému dialogu vyzvaly Peking již četné země, především USA, Japonsko a evropské státy. Čína ale požaduje, aby se dalajlama především zřekl jakýchkoli myšlenek na nezávislost Tibetu. Rovněž jej obvinila, že stojí za nepokoji, které prý zinscenoval proto, aby sabotoval olympijské hry, které se budou konat od 8. do 24. srpna. To dalajlama naprosto odmítá a pro Tibet požaduje jen silnou autonomii.

Čínští intelektuálové a disidenti rovněž Peking žádají, aby zpřístupnil Tibet zahraničním médiím a nezávislému týmu vyšetřovatelů OSN, který by analyzoval události posledních týdnů a upřesnil bilanci obětí.

Olympiáda s bojkotem?

Mezinárodní společenství násilnosti v Tibetu odsoudilo, naposledy tak učinil při páteční návštěvě Paříže republikánský uchazeč o úřad amerického prezidenta John McCain, který označil postup Pekingu vůči Tibetu za nepřijatelný.

Předseda Evropského parlamentu Hans Gert Pöttering považuje za oprávněné bojkotovat letní olympijské hry, pokud Čína bude nadále odmítat dialog s dalajlamou. "Peking se musí rozhodnout. Přejeme si úspěšné hry, nikoli však za cenu kulturní genocidy Tibeťanů, o níž dalajlama hovoří," řekl německému listu Bild am Sonntag. Vyzval Evropskou unii, aby k Číně mluvila jedním hlasem. "Čína je významným partnerem Evropy. Tibetský lid však nesmí být obětován," uvedl.

Pöttering ale zůstává ve svém názoru zřejmě osamocen. Ministři EU v pondělí odmítli bojkot olympijských her, stejně jako svět sportu, protože by podle jejich názoru poškodil jen sportovce. Dosud žádný světový politik k bojkotu her, který požadují obránci lidských práv, nevyzval.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ