Vlna protičínských nepokojů, které vypukly po potlačení tibetských demonstrací ve Lhase, se na konci března rozšířila i do převážně muslimské ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. Podle agentury DPA o protestech mezi Ujgury dnes poprvé oficiálně informovaly čínské úřady.
Podle čínských údajů vypukly protesty ve městě Che-tchien 23. března, ale policie je rychle potlačila. Demonstrující prý požadovali, aby Sin-ťiang následoval příkladu Tibetu a vzbouřil se proti čínské nadvládě. Podle úřadů policisté zatkli několik údajných organizátorů demonstrací a obvinili je ze separatismu.
Americká rozhlasová stanice Radio Free Asia (RFA) uvedla, že demonstrací v Che-tchienu se zúčastnily stovky lidí. Nepokoje údajně vyvolala smrt jednoho z místních obchodníků v cele předběžného zadržení. Demonstranti požadovali širší autonomii na Číně a zrušení zákazu nošení muslimských šátků.
V Sin-ťiangu žije asi 7,4 milionu Ujgurů, kteří tvoří asi 44 procent zdejší populace. Vztahy s etnickými Číňany jsou zde napjaté a obě skupiny žijí odděleně. Ujgurové usilují o obnovu nezávislé Východoturkestánské republiky, postrádají však jednotné vedení.
Vlnu protičínských nepokojů rozpoutalo potlačení demonstrací v tibetském správním centru Lhase v polovině března. Podle oficiálních údajů při střetech demonstrantů s policií zahynulo 22 lidí, tibetské exilové organizace uvádějí až 140 mrtvých.
Americký ministr financí Henry Paulson, nejvýše postavený Američan, který navštívil Čínu po vypuknutí nepokojů, dnes v Pekingu vyzval čínskou vládu k dialogu s Tibeťany a k uklidnění situace.
Foto: Reuters, AP