Peklo: úder NATO zapálil cisterny v rukou Talibanu
04.09.2009 07:19 Aktualizováno 04.09. 11:01
Apokalypsa na řece v severním Afghánistánu. Nedaleko města Baghlan se Taliban pokoušel dostat do bezpečí dvě unesené cisterny NATO. Jedna z nich uvázla v korytu a ozbrojenci sezvali vesničany, aby si přišli načerpat do zásoby. Ti spěchali se vším, co bylo po ruce a obklopili kamion. Pak z nebe padaly bomby.
Po ohromném výbuchu zůstalo zhruba devadesát mrtvých. Mnoho dalších lidí je strašlivě popáleno.
Velitel distriktní policie Bašárjár Parvání potvrdil, že se povstalci snažili odvézt unesenou cisternu, která byla plná leteckého benzinu. „Kamion s palivem se zasekl v řece. Talibanci byli bombardováni. Byli tam ale i místní civilisté," řekl agentuře AFP Parvání.
ČTĚTE TAKÉ: Je čas stáhnout zahraniční armády z Afghánistánu?
Generál USA: V Afghánistánu je nutná nová strategie
Zranění lidé se strašlivými popáleninami zaplnili nemocnici v Kundúzu, hlavním městě severní provincie. Ta leží na hlavní zásobovací trase pro více než statisícovou armádu ISAF v Afghánistánu.
Humajún Chamúš, ředitel nemocnice ve městě Kunduz, správním středisku stejnojmenné provincie, uvedl, že bylo hospitalizováno 12 osob s vážnými popáleninami. Neupřesnil, zda jsou to civilisté nebo povstalci, dodal jen, že je mezi nimi i desetiletý chlapec.
Do nemocniční márnice nebyli převezeni žádní mrtví. Jejich těl jsou prý příliš poškozená. "Je velmi těžké sbírat mrtvá těla nebo ostatky po výbuchu, protože palivo, které lidé čerpali, bylo vysoce hořlavé," řekl.
Na chodbách se naskýtal obraz zkázy. Nejhůře vypadalo osm lidí v kritickém stavu. Jejich kůže je sežehnutá dočerna a odlupuje se, aby odhalila krvavé rány a maso.
Rána pro novou strategii
Podle dvaatřicetiletého Muhammada Daúda se Taliban pokoušel z dálnice dostat kamiony přes řeku do vesnic v oblasti Angorbagh. „Jeden se jim podařilo dostat přes vodu. Druhý tam uvázl, a tak řekli vesničanům, ať si dojdou pro palivo," popisuje scénu Daúd.
„Vesničani spěchali k cisterně se vším, co měli, brali si kbelíky na vodu i hrnce. Nahoře na nádrži stálo asi deset nebo patnáct talibů. Pak dopadly bomby."
Daúd popsal i následný obraz zkázy: „Všichni okolo cisterny zemřeli. Nikdo nezůstal v jednom kuse. Ruce, nohy a části těl byly rozesety všude. Ti, kteří byli dál od nádrže, byli ošklivě popáleni."
Velitelství sil NATO letecký úder potvrdilo s tím, že při něm "bylo zabito nebo zraněno značné množství ozbrojenců". Christine Sidenstrickerová, důstojnice pro styk s veřejností, oznámila, že letouny NATO zaútočily a zničily dvě cisterny poté, co bylo ověřeno, že se v oblasti nenacházejí žádní civilisté. NATO a afghánská vláda podle ní zprávy o civilních obětech prošetřují.
Nálety, při nichž umírají civilisté rozhodně nepřidávají více než stotisícovému kontingentu sil ISAF na popularitě. Mnohé údery v minulosti minuly cíl a vyžádaly si oběti mezi běžnými Afghánci.
Před čtyřmi dny nový velitel amerických jednotek a sil NATO v zemi generál Stanley McChrystal doporučil "revidovat strategii" mezinárodních sil. Koalice by se podle něj po osmi letech konfliktu měla snažit především získat důvěru místních obyvatel.
Statistiky však zatím hovoří pro něj. V červnu McChrystal vydal novou "taktickou direktivu", která nařizuje vojákům postupovat co možná nejobezřetněji a vyhýbat se možným civilním obětem. Žádaný efekt se dostavil. Podle údajů NATO zahynulo za uplynulé dva měsíce 19 Afghánců při útocích NATO. Taliban mezitím pobil 245 lidí.
Ještě výrazněji je rozdíl vidět období prezidentských voleb. Militanti usmrtili 45 civilistů. Jednotky ISAF žádného.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.