Americké ministerstvo obrany nemůže náležitě zdůvodnit využití 8,7 miliardy dolarů (167 miliard korun) z iráckých ropných příjmů. Vyplývá to z oficiální auditorské zprávy Pentagonu a ministerstva zahraničí. Nedoložitelná suma představuje 96 procent z rozvojového fondu pro Irák.
Podle televize CNN Irák po svržení vlády prezidenta Saddáma Husajna, tedy v době, kdy měl přechodnou vládu a kdy se na jeho správě podílely USA, požádal Washington o spravování příjmů z ropy. Měly být určeny na rekonstrukci země.
Auditoři označují za hlavní příčinu chyb nedostatek jasných zúčtovacích pravidel a špatné řízení a kontrolu finančních toků. Pentagon například nedokáže dokumentací doložit, jak naložil s 2,6 miliardy dolarů.
"Fondy byly špatně využity a ztráty z nich jsou nedohledatelné," uvádí se v auditorské zprávě, která však nenaznačuje, že šlo o vědomé zneužití nebo podvody.
Fond na obnovu Iráku byl zřízen z ropných příjmů a programu ropa za potraviny, v jehož režimu se za Saddáma pod dohledem OSN s příjmy z ropy hospodařilo tak, aby sloužily hlavně civilistům. USA fond spravovaly v letech 2004 až 2007. Pak přešel pod irácké úřady.
Velení americké armády reagovalo na auditorskou zprávu sdělením, že dokumenty o využití peněz se "bezpochyby" najdou v jedné z amerických základen. Najít je prý však "předpokládá namáhavé pátrání v archivech".
Stabilizace Iráku stále není jistou věcí. Tamní politici se ani po téměř pěti měsících po volbách nedokázali shodnout na nové vládě, parlament není schopen rozhodnout o svém vedení ani o novém prezidentovi. Pokračují také atentáty, i když USA už stahují své jednotky, aby do konce srpna v Iráku zůstalo 50 tisíc z dosavadních 77 tisíc Američanů. Zbytek vojska zemi opustí do konce příštího roku.
Foto: www.profimedia.cz a Pentagon