Živelná katastrofa
Po zemětřesení v Indonésii se pohřešuje přes pět tisíc lidí
07.10.2018 12:05 Aktualizováno 07.10. 12:25
Přes 5000 lidí se v Indonésii pohřešuje po zemětřesení a cunami z konce září. Katastrofu, která zasáhla ostrov Sulawesi, nepřežilo podle současných údajů 1763 lidí. Dnes o tom informovala agentura AP odkazem na indonéský úřad pro krizové situace.
Úřady se snaží zjistit přesnější počet pohřešovaných v několika vesnicích poblíž nejvíce postiženého města Palu, kde se domy propadly pod vrstvy bláta a jejich obyvatelé v nich zůstali pohřbení. Pátrací týmy v sobotu na jednom místě objevily 34 těl, další stovky lidí se pohřešují. Snaží se je objevit i jejich zoufalí příbuzní.
Ve čtvrtek pátrací akce, na které je nasazován velký počet záchranářů a těžká technika,skončí. Pokračovat budou jen v omezeném rozsahu, řekl dnes na tiskové konferenci mluvčí úřadu pro krizové situace Sutopo Purwo Nugroho. Podle něho se na nejpostiženějších místech nebudou smět z bezpečnostních důvodů znovu stavět domy, ale vzniknou tam veřejná místa, jako jsou parky nebo sportoviště.
Osmatřicetiletý výrobce hraček Ondre, který ztratil manželku a dvě dcery, přijal zprávu o blížícím se konci pátrací akce smířlivě. "K čemu to stejně je? V tuto chvíli se stejně nedají (těla obětí) rozeznat," řekl agentuře Reuters. Stále však hledá mladší, dvouletou, dceru. "Nechci, aby měla pocit, že se ji její otec nikdy nesnažil najít. Moje duše by neměla klid," řekl.
Do zasažených oblastí, kde na 70 000 lidí přišlo o domov, proudí humanitární pomoc. Podle indonéské vlády, která nyní na rozdíl od červencové a srpnové série zemětřesení na ostrově Lombok přijímá pomoc ze zahraničí, jsou nyní nejvíce potřebné generátory, letadla, stany, zařízení na čištění vodu a polní zdravotnická zařízení.
Sulawesi je jedním z pěti indonéských hlavních ostrovů a zemětřesení na něm i na těch ostatních jsou poměrně častá. V roce 2004 zemětřesení u Sumatry vyvolalo v Indickém oceánu cunami, v jehož důsledku ve třinácti zemích zemřelo 226 000 lidí, více než polovina z nich v Indonésii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.