Potopit letadlovku USA už je pro Číňany hračka

Zahraničí
30. 12. 2010 11:30
Střely Dongfeng 21 na přehlídce v Pekingu.
Střely Dongfeng 21 na přehlídce v Pekingu.

Čínské zbrojení vzbuzuje ve Spojených státech už delší dobu obavy, jež se stále více stupňují. Peking nyní podle informací z USA zásadně pokročil při vývoji balistické rakety typu Východní vítr. Má být údajně schopna potápět letadlové lodě, což by rozhodujícím způsobem změnilo poměr sil v pacifické oblasti.

Pokud jde o vyzbrojování říše středu, pokulhávají v poslední době zprávy americké vlády za aktuálním a rychlým vývojem. Letos v létě Pentagon varoval, že Čína tajně modernizuje svou armádu. 

Nyní bijí americké ozbrojené síly na poplach znovu. Číně se podařilo vylepšit raketu určenou proti plavidlům, cituje list Financial Times admirála Roberta Willarda.

Tento zbraňový systém dosáhl prvního stupně možného nasazení a je ohrožením pro americké letadlové lodě v Tichém oceánu, uvedl admirál. Podle expertů nová střela Dongfeng 21D výrazně změní poměr sil v oblasti Pacifiku.

Raketa se odpaluje ze země a svůj cíl je schopná zasáhnout i velmi daleko s pomocí satelitů, bezpilotních letounů či radarů. Letadlové lodě se proti Východnímu větru (Dongfeng) nemůžou bránit.

USS Washington v Pacifiku. Americké letadlovky ohrožuje čínský drak.Už začátkem roku 2010 Pentagon v jedné ze svých zpráv se znepokojením konstatoval, jak rychle přezbrojuje Čína své vojáky v high-tech armádu. Už předchozí typ protilodní rakety DF-21 americké vojáky zneklidnil.

Vojenský námořní institut USNI hovořil o novém značném ohrožení pro válečné lodě USA. Konvenční hlavice DF-21 je dost velká na to, aby jednou ranou potopila letadlovou loď.

Díky chytrému řídicímu systému je dráha DF-21 nevypočitatelná a radar střelu kvůli její malé velkosti jen těžko zachytí. Rychlost 10 Machů umožní raketě urazit dva tisíce kilometrů (její dosah) do dvanácti minut.

Čerstvé výroky admirála Willarda o modelu balistické rakety 21 D ukazují, že Čína modernizuje své ozbrojené síly výrazně rychleji, než ještě nedávno mnozí experti předpokládali. USA znervózňuje hlavně vývoj nových zbraňových systémů ve válečném loďstvu.   

Kvůli nové protilodní raketě jsou Spojené státy nuceny držet se dále od některých oblastí v Pacifiku, například od Tchajwanského průlivu, či nenarušovat určité mořské hranice. Pentagon aktuální vývoj pečlivě registruje a vyvíjí v této souvislosti nové operační koncepty. Jde mimo jiné o těsnější propojení operací ve vzduchu a ve vodě.   

 

Autor: - pp -Foto: Pentagon , sinodefence.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ